Wyrokiem z dnia 12 grudnia 2023 r. wydanym ws.I C 825/23 Sąd Okręgowy w Elblągu - po zaledwie 4 miesiącach od wniesienia pozwu — wydał kolejny korzystny dla Klientów Kancelarii wyrok, w którym ustalił, że:
- nie istnieje stosunek prawny, wynikający z zawarcia przez Klientów Kancelarii z pozwanym Bankiem Millennium S.A. w Warszawie umowy o kredyt hipoteczny indeksowany do CHF z 2008 r.;
- zasądził od Banku Millennium na rzecz Kredytobiorców kwotę 242.398,82 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 5 września 2023 r. do dnia zapłaty;
- zasądził od Pozwanego na rzecz Klientów Kancelarii kwotę 11.434 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia uprawomocnienia niniejszego orzeczenia do dnia zapłaty, tytułem zwrotu kosztów procesu.
wyrok SO w Elblągu I C 825.23
Pozew wraz z wniosek o udzielenie zabezpieczania w powyższej sprawie wpłynął do Sądu Okręgowego w Elblągu dnia 7 sierpnia 2023 r. W imieniu Klientów Kancelarii w pozwie obok roszczenia o ustalenie nieważności umowy i zasądzenia na ich rzecz zwrotu wszystkich kwot wpłaconych na rzecz Banku wraz z odsetkami, wnosiliśmy również o udzielenia zabezpieczenia roszczenia poprzez zawieszenie dalszej spłaty rat kredytu na cały czas trwania procesu. Dnia 11 sierpnia tj. już po 4 dniach od jej rejestracji, Sąd przychylił się do zgłoszonego przez Kancelarię wniosku o zabezpieczenie i zawiesił obowiązek dalszej spłaty przez Powodów rat kredytu. Dzięki temu Kredytobiorcy nie muszą już uiszczać rat nieuczciwego kredytu, ponieważ dokonali spłaty kapitału kredytu i jakiekolwiek dalsze spłaty są nieuzasadnione.
Jako podstawę nieważności umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim wskazywaliśmy w pozwie zarówno sprzeczność umowy z przepisami prawa tj. art. 69 ustawy Prawo bankowe, jak też naruszenie przez bank zasad współżycia społecznego i dobrych obyczajów poprzez niepoinformowanie Kredytobiorców o rzeczywistym ryzyku walutowym, jakie wiązało się z zawarciem umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej. Bezapelacyjną podstawą nieważności w przypadku umów kredytów zawartych z Bankiem Millennium S.A. jest także zawarcie we wzorcach stosowanych przez ten bank klauzul niedozwolonych, które zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerami 3178 oraz 3179 i nie wiążą stron. Skutkiem uznania klauzul przeliczeniowych za bezskuteczne jest również ustalenie nieważności umowy kredytu w całości, ponieważ żadna ze stron nie zawarłaby umowy kredytu PLN oprocentowanego stawką LIBOR.
W odpowiedzi na pozew Bank zakwestionował umieszczenie w umowie niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, a ponadto wskazywał na brak interesu prawnego po stronie Kredytobiorców w domaganiu się unieważnienia umowy kredytu oraz podniósł zarzut przedawnienia roszczeń strony powodowej. Dodatkowo Bank Millennium S.A. zgłosił zarzut zatrzymania mający doprowadzić do pozbawienia Kredytobiorców odsetek za czas trwania procesu, jednakże Sąd nie uwzględnił żadnego z zarzutów zgłoszonych przez bank, dzięki czemu uzyskany w niniejszej sprawie wyrok jest w całości korzystny dla Klientów Kancelarii.
Dnia 28 listopada 2023 r. odbyła się jedyna w niniejszej sprawie rozprawa, podczas której Sąd przesłuchał Powodów oraz pouczył ich o skutkach nieważności umowy. Sąd postanowił pominąć wniosek o dowód z opinii biegłego sądowego, uznając go jako nieistotny dla rozstrzygnięcia sprawy i zmierzający jedynie do przedłużenia postępowania. Sąd postanowił odroczyć ogłoszenie orzeczenia do dnia 12 grudnia 2023 r. Publikacja wyroku odbyła się w formie zdalnej i wtedy to zapadał wyrok ustalający, że umowa kredytu indeksowanego do CHF zawarta przez Klientów Kancelarii w 2008 r. jest nieważna w całości!
Ciekawostki procesowe:
✅ raty kredytu zostały zawieszone już po 4 dniach od wpłynięcia pozwu do Sądu,
✅ Sąd przeprowadził tylko jedną rozprawę, podczas której przesłuchał Klientów Kancelarii,
✅ Sąd postanowił pominąć wnioski stron o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego,
✅ Sąd nie uwzględnił podniesionego przez bank zarzutu zatrzymania i zasądził odsetki od wezwania banku do zapłaty,
✅ wyrok zapadł po zaledwie 4 miesiącach od dnia wniesienia pozwu.
Wyrok jest nieprawomocny, a bank zapewne swoim zwyczajem, wniesie od niego apelację. Niemniej jednak, zważywszy na bieg innych, analogicznych spraw sądowych, mamy przekonanie, że wyrok prawomocny będzie dla Klientów Kancelarii równie korzystny.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl