Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy dziś Państwu bardzo szybko uzyskany i niezwykle korzystny dla Klientów Kancelarii PRAWOMOCNY wyrok, w efekcie którego Umowa zawarta z GE Money Bank w 2006 r. jest definitywnie nieważna. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku zapadł po 19 miesiącach od zainicjowania sprawy sądowej w sierpniu 2021 r., a także po zaledwie 3 miesiącach od wniesienia przez bank apelacji, co oznacza, że postępowanie toczyło się bardzo szybko, jak na obecne warunki sądowe.
O postępowaniu jakie toczyło się w poniższej sprawie w I instancji informowaliśmy Państwa tutaj
Od powyższego wyroku Bank wniósł apelację, w której usilnie twierdził, że umowa kredytu indeksowanego do waluty CHF jest zgodna z prawem, a także nie zawiera niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, które kształtowałyby prawa i obowiązki konsumentów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając ich interesy. Dodatkowo pozwany bank domagał się podziału klauzuli zawartej w par. 17 umowy na klauzulę średniego kursu NBP oraz marży banku. Nadto bank podniósł zarzut zatrzymania, a więc domagał się, żeby sąd zastrzegł w wyroku, że bank dokona zwrotu otrzymanych środków, jeśli Kredytobiorcy zaoferują również zwrotu otrzymanego kapitału kredytu.
prawomocny wyrok Sąd Apelacyjny w Gdańsku V ACa 35.23
W powyższym wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku, na skutek apelacji Pozwanego:
- zmienił zaskarżony wyrok wyłącznie w zakresie odsetek ustawowych za opóźnienie, które zasądził od dnia poinformowania Klientów Kancelarii przez sąd I instancji o skutkach ustalenia nieważności umowy kredytu,
- oddalił apelację banku w pozostałym zakresie,
- zasądził od Banku na rzecz każdego z Powodów zwrot kosztów postępowania apelacyjnego.
Po przeprowadzeniu rozprawy apelacyjnej w dniu 14 marca 2023 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku w ustnych motywach uzasadnienia wyroku wskazał — powołując się przy tym na szeroką w tym zakresie argumentację Kancelarii zawartą w odpowiedzi na pozew oraz przytoczoną podczas rozprawy apelacyjnej — że brak jest możliwości podziału klauzul zawartych w par. 17 umów GE Money Banku S.A., ponieważ nie spełniają one wymogów opisanych przez TSUE do podziału. Zdaniem Sądu brak jest odrębnych zobowiązań umownych, a eliminacja części klauzul prowadzi do zmiany treści umowy kredytu, stąd konieczne jest wykreślenie całej klauzuli. W konsekwencji jednak po eliminacji klauzul przeliczeniowych nie można utrzymać umowy w mocy, jak również brak jest przepisów dyspozytywnych, którymi można byłoby uzupełnić stosunek zobowiązaniowy. W sytuacji, gdy konsument domaga się nieważności umowy, to Sąd nie może również uzupełniać luk, a powinien stwierdzić nieważność całej umowy kredytu. Uzupełnienie powstałej po wykreśleniu klauzul przeliczeniowych luki niweczyłoby także skutek odstraszający dyrektywy 93/13.
Sąd podkreślił, że także wprowadzenie ustawy antyspreadowej nie ma wpływu na ocenę klauzul przeliczeniowych. W opinii Sądu Apelacyjnego konsumentom przysługiwał interes prawny w domaganiu się nieważności umowy kredytu. Jedynym zarzutem podniesionym przez bank w apelacji, który został uwzględniony przez Sąd był zarzut naruszenia art. 455 k.c. oraz art. 481 k.c. – zdaniem Sądu odsetki ustawowe za opóźnienie należą się Kredytobiorcom dopiero od chwili złożenia na rozprawie oświadczenia o znajomości skutków nieważności umowy kredytu.
Na zakończenie Sąd Apelacyjny odniósł się także do podniesionego przez bank zarzutu zatrzymania, wyjaśniając, że jest on niezasadny, po pierwsze z uwagi na wątpliwości dotyczące charakteru umowy kredytu, tj. tego czy jest ona umową wzajemną czy też nie, ale także z uwagi na to, że nie wiadomo, czy zarzut zatrzymania jest dopuszczalny w przypadku świadczeń jednorodnych – dwóch świadczeń pieniężnych. Dodatkowo niezasadne byłoby uwzględnienie zarzutu zatrzymania w sytuacji, gdy Kredytobiorcy dokonali już spłaty na rzecz banku kwoty przewyższającej udostępniony im kapitał, ponieważ zastrzeganie w wyroku konieczności zaofiarowania przez nich po raz kolejny zwrotu kapitału, sprawiałoby, że konsumenci musieliby deklarować ponowny zwrot kapitału, w sytuacji, gdy środki te są już w posiadaniu pozwanego banku.
Ciekawostki procesowe:
✅ postępowanie w I instancji trwało 16 miesięcy, a w II zaledwie 3 miesiące,
✅ Sąd I instancji przesłuchał Powodów oraz w drodze pomocy sądowej Sąd Rejonowy w Olsztynie przesłuchał świadków, pracowników banku,
✅ Kredytobiorcy uzyskali prawomocne zabezpieczenie, dzięki czemu przez większość procesu nie płacili rat kredytu,
✅ Sąd Apelacyjny oddalił apelację banku w zasadniczej części,
✅ nie został uwzględniony zarzut zatrzymania, który zdaniem Sądu Apelacyjnego był niezasadny,
✅ Sąd Apelacyjny wskazał, że brak jest możliwości podziału klauzuli zawartej w paragrafie 17 umów zawartych z GE Money Bank, klauzula nie spełnia wymogów opisanych przez TSUE do podziału,
✅ w obu wyrokach sądy obciążyły przegrany bank w całości kosztami procesu.
Wyrok jest prawomocny, obecnie trwa proces rozliczenia z bankiem prawomocnie nieważnej umowy kredytu indeksowanego do CHF oraz wykreślenia hipoteki ustanowionej przez bank celem zabezpieczenia spłaty kredytu.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl