Już od pewnego czasu planowano zmianę w Kodeksie postępowania cywilnego, mającą wpłynąć na sytuację Frankowiczów w sądach. Do tej pory kredytobiorca miał możliwość wyboru, czy pozew chce złożyć w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, czy też w tym właściwym dla głównej siedziby banku. Warto zaznaczyć, że większość banków udzielających kredytów w CHF ma swoją siedzibę w Warszawie, a w Sądzie Okręgowym w Warszawie stworzono w 2021 r. jedyny w Polsce wyspecjalizowany Wydział Frankowy.
Jaki jest tego efekt? Większość spraw trafia aktualnie do stolicy, gdzie Sąd Okręgowy prowadzi już ponad 40 tys. spraw frankowych, a średni czas trwania sprawy w I instancji to obecnie min. 2–3 lata. Oczywiście zdarza się, że sprawy są rozpoznawane szybciej, ale są to pojedyncze przypadki, a generalnie czas oczekiwania na wyrok w sprawie frankowej liczony jest w latach.
Sytuacja ta nie umknęła uwadze ustawodawcy i środowisku prawniczemu, stąd postanowiono rozwiązać ten problem. W piątek 30 marca br. opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, a wraz z nią zmieniono istotny dla spraw frankowych art. 18 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, przez 5 lat od jego wejścia w życie, powództwo konsumenta o roszczenia związane z zawarciem kredytu w innej walucie niż polska, wytacza się wyłącznie przed sądem, właściwym dla miejsca zamieszkania powoda.
Co ciekawe, vacatio legis dla interesującego nas art. 18 k.p.c. wynosi tylko 14 dni. Zmiana właściwości będzie dotyczyła tylko nowych pozwów, czyli tych, które zostaną złożone do sądu po wejściu nowelizacji k.p.c. Pozwy złożone przed zmianą Ustawy będą rozpatrywane przez „Wydział Frankowy”. Po ogłoszeniu Ustawy vacatio legis będzie wynosić 3 miesiące, ale niestety jednym z wyjątków będzie właśnie wskazany art. 18, który wejdzie w życie znacznie szybciej, bo już w ciągu 14 dni.
W praktyce oznacza to, że od 15 kwietnia większość Frankowiczów z całej Polski straci możliwość złożenia pozwu przeciwko bankowi do Wydziału Frankowego w Warszawie, na rzecz przymusu składnia pozwu w miejscu właściwym dla ich miejsca zamieszkania. Czy ta zmiana jednak musi być niekorzystna dla kredytobiorców? Niekoniecznie!
Faktem jest, że Wydział Frankowy jest ściśle wyspecjalizowany w prowadzeniu spraw związanych z kredytami indeksowanymi i denominowanymi w walucie obcej, a także, że dość często można uzyskać w takiej sprawie zabezpieczenie poprzez zawieszenie na cały czas procesu obowiązku uiszczania rat kredytu, w sytuacji, gdy kredytobiorca dokonał już zwrotu kwoty przewyższającej udostępniony przez bank kapitał kredytu. Niemniej jednak warto pamiętać, że mniejsze sądy w całej Polsce idą za wzorem Wydziału Frankowego i nie tylko także wydają korzystne dla kredytobiorców rozstrzygnięcia unieważniając umowy kredytów CHF w całości, ale także udzielają zabezpieczeń, a cały proces trwa często zdecydowanie krócej niż w stolicy.
Jako przykład możemy podać choćby uzyskany ostatnio przez Kancelarię wyrok w sprawie przeciwko Bankowi BPH, w którym uzyskanie prawomocnego wyroku zajęło zaledwie 19 miesięcy, a Sąd Okręgowy w Elblągu udzielił kredytobiorcom zabezpieczenia, dzięki czemu nie musieli płacić rat kredytu przez czas trwania procesu. Stąd też wprowadzona nowelizacja wcale nie musi być niekorzystna dla Kredytobiorców, a może przynieść równie korzystne, ale zdecydowanie szybciej uzyskane wyroki.
Czego można spodziewać się po nowelizacji?
Główny cel nowelizacji to przyśpieszenie całego toku postępowania i odciążenie przepełnionego sprawami Wydziału Frankowego w Warszawie. Stołeczni sędziowie będą w stanie sprawniej pracować nad wydawaniem wyroków, na czym skorzystają chociażby kredytobiorcy z Warszawy, którzy i tak nie mieli wyboru, co do sądu, w którym złożony zostanie w ich sprawie pozew. Warto wskazać, że zdecydowana większość udzielanych kredytów CHF miała miejsce właśnie w Warszawie, stąd jest tutaj najwięcej potencjalnych kredytobiorców, którzy będą chcieli zakwestionować w sądzie swoje kredyty frankowe.
Zwiększy się również rola sądów lokalnych, które będą miały zdecydowanie więcej spraw dotyczących kredytów niż dotychczas. Wiele orzeczeń sądów rejonowych i okręgowych opiera się na wyrokach wydanych przez wyspecjalizowany wydział w Sądzie Okręgowym w Warszawie, który przoduje w liczbie rozpoznanych spraw, ale także stanowi wyznacznik dla mniejszych ośrodków w kwestii tego, jak orzekać. W związku z tym, nie powinniśmy spodziewać się, że na skutek nowelizacji nastąpi drastyczna zmiana w linii orzeczniczej. Nowelizacja ta może natomiast przynieść krótszy czas oczekiwania na termin rozprawy i szybsze, ale równie korzystne, zakończenie całego postępowania o ustalenie nieważności wadliwej umowy tzw. kredytu frankowego.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl