Roszczenia jakie Frankowicze kierowali do sądów kilka lat temu, rozpoczynając swoją walkę o sprawiedliwość w sądach, obejmowały najczęściej domaganie się tzw. odfrankowienia umowy, czyli usunięcia klauzul niedozwolonych, przy jednoczesnym pozostawieniu umowy w pozostałym kształcie. Obecnie odfrankowienie jest już rzadkością, a związane jest to m.in. z jasnym stanowiskiem TSUE, potwierdzającym, że sądy oceniające kredyty frankowe powinny wziąć pod uwagę, czy umowa kredytu może dalej wiązać strony bez niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, a jeśli nie, to powinny stwierdzać ich nieważność. Niewątpliwie jest to dobra informacja dla wszystkich Frankowiczów, ponieważ korzyści z unieważnienia umowy są znacznie większe, a co więcej umożliwiają uwolnienie się w całości od nieuczciwego kredytu oraz wykreślenie hipoteki, która stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu. Czy to oznacza, że odfrankowienie odchodzi do lamusa?
Na wstępie warto zaznaczyć, że odfrankowienie nie zostało całkowicie zapomnienie i w dalszym ciągu często figuruje w pozwach kredytobiorców, jako roszczenie ewentualne dla głównego roszczenia o ustalenie nieważności umowy. Rozpatrywane jest ono dopiero w sytuacji, gdy powództwo główne o ustalenie nieważności, zostanie przez sąd oddalone. Przy odfrankowieniu kwestionowana umowa kredytu zostaje utrzymana w mocy przy jednoczesnym wykreśleniu z niej klauzul niedozwolonych dotyczących mechanizmu waloryzacyjnego — indeksacji lub denominacji. A zatem, w odróżnieniu od nieważności umowy, w przypadku odfrankowienia umowa wciąż jest wykonywana, a zmieniają się jedynie zasady jej realizacji tzn. kredytobiorca spłaca swój kredyt tak, jakby zaciągnął zobowiązanie w złotówkach, z tym że nie obowiązuje go stawka oprocentowania WIBOR, lecz obecnie SARON. W tej sytuacji kredyt jest przeliczany od samego początku przez biegłego sądowego, który dokonuje odpowiedniej kalkulacji, wyliczając kwotę zadłużenia kredytobiorcy wobec banku, tak jak gdyby od początku spłacał swoje zobowiązanie zgodnie z powyższymi warunkami.
Mimo że w przypadku odfrankowienia kredytu umowa wciąż pozostaje ważna, należy pamiętać że jest to nadal korzystne rozwiązanie dość korzystane dla kredytobiorcy. Oczywiście, potencjalne zyski nie są tak duże, jak w przypadku unieważnienia umowy, która w oparciu o teorię dwóch kondykcji, prowadzi do tzw. sankcji darmowego kredytu. Bank i kredytobiorca rozliczają się wtedy ze środków, które sobie wzajemnie świadczyli. Bank oddaje kredytobiorcy wszystkie spłacone przez niego raty kapitałowo-odsetkowe wraz z wszelkimi kosztami, natomiast kredytobiorca oddaje bankowi wyłącznie sam kapitał kredytu, czyli kwotę, którą pierwotnie otrzymał od banku do wykorzystania, bez żadnych dodatkowych kosztów, czy odsetek.
Obecnie polskie sądy opowiadają się za orzekaniem całkowitej nieważności umów kredytowych (takie jest też stanowisko najpopularniejszego Wydziału Frankowego działającego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie), a odfrankowienie jest zasądzane w zaledwie ok. 2% wszystkich przypadków. Z kolei wśród korzystnych dla kredytobiorców wyroków, odfrankowienie stanowi ok. 3,5%, podczas gdy pozostałe 96,5% orzeczeń to właśnie całkowite unieważnienie umowy kredytu frankowego. Frankowicze wciąż triumfują i tendencja ta jest stale wzrostowa. Warto dodać, że w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku, kredytobiorcy wygrali prawomocnie 99% wszystkich postępowań z bankami!
Warto tu jeszcze wspomnieć o wyjątkowym sądzie, który nadal orzeka przede wszystkim o odfrankowieniu umów kredytów CHF, oddalając przy tym powództwo o ich unieważnienie. Rodzynkiem, który w zasadzie jako jeden z nielicznych nadal opowiada się za tym rozwiązaniem, jest Sąd Okręgowy w Olsztynie. Sędziowie tego sądu często przychylają się do pozostawienia umowy w mocy, przy jednoczesnym wykreśleniu klauzul abuzywnych. Należy jednak zaznaczyć, że mówimy tu o Sądzie, który w dużej mierzy wydaje orzeczenia w toku postępowań w ramach I instancji. Na skutek apelacji kredytobiorców od wyroków SO w Olsztynie, sprawy trafiają do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Tamtejsi sędziowie mają odmienne zdanie i podzielając stanowisko TSUE oraz większości polskich sądów, zmieniają takie rozstrzygnięcia, unieważniając ostatecznie umowy kredytów CHF w całości.
W celu sprecyzowania warto dodać, że Frankowicze, którym głównie zależy na odfrankowieniu, nadal mogą domagać się wyłącznie tego roszczenia. W tym celu powinni wyraźnie zaznaczyć w swoim pozwie, że preferują utrzymanie umowy w mocy przy jednoczesnym wykreśleniu z niej klauzul abuzywnych. Istnieje jednak tu ryzyko, że sąd uzna, iż umowa w takim kształcie nie może dalej wiązać stron, stąd dopuszczalnymi rozwiązaniami mogą być tylko dalsze wykonywanie umowy w obecnym kształcie lub też jej unieważnienie w całości. W tej sytuacji nasuwa się także dodatkowo pytanie czy warto domagać się odfrankowienia, jeśli można rozwiązać sprawę polubownie, zawierając ugodę z bankiem?
Niewątpliwie odfrankowienie gwarantuje większe korzyści niż zawarcie ugody z bankiem. Zawierając ugodę kredytobiorca godzi się na zmianę oprocentowanie na WIBOR, a jak już wspomnieliśmy powyże,j w przypadku odfrankowienia mamy do czynienia ze znacznie niższą stawką SARON. W konsekwencji kredytobiorca „uwolni się” od ryzyka kursowego, ale jednocześnie będzie w dalszym ciągu mógł korzystać z bardzo niskiego oprocentowania kredytu. W przypadku zawarcia ugody klient teoretycznie uzyska korzyść finansową, ale w perspektywie kilku lat i tak w ramach odsetek będzie musiał zwrócić bankowi wyższą kwotę. O ile warunki ugody mogą być korzystniejsze w przypadku kredytów zaciągniętych na mniejsze kwoty, tak w przypadku większości kredytów frankowych korzyści z sądowego rozstrzygnięcia, zwłaszcza tego najbardziej prawdopodobnego i najkorzystniejszego jakim jest unieważnienie umowy kredytu frankowego, zawsze będą większe.
Z uwagi na powyższe Kancelaria rekomenduje swoim Klientom pozwy o unieważnienie umów frankowych w całości, przy jednoczesnym ewentualnym tylko domaganiu się odfrankowienia kredytu CHF.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl