Obecnie toczy się wiele sporów o zwrot kosztów okołokredytowy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Przy niektórych sprawach powstaje wiele wątpliwości, co do interpretacji przepisów dotyczących kredytów hipotecznych, jak na przykład takie czy obniżka kosztu kredytu hipotecznego w przypadku jego wcześniejszej spłaty nie powinna obejmować także kosztów, których wysokość jest niezależna od okresu obowiązywania umowy? Zagadnieniem tym, w odniesieniu do kredytów konsumenckich, zajął się TSUE już w 2019 r. w sprawie o sygnaturze C‑383/18 Lexitor. Wówczas, odpowiadając na pytanie polskiego sądu, stwierdzono że wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego oznacza dla kredytobiorcy prawo do obniżki wszystkich kosztów, które zostały nałożone na konsumenta. Po decyzji Trybunału banki musiały się zacząć liczyć z obowiązkiem zwrotu m.in. części prowizji za udzielenie kredytu konsumenckiego.
Odwołując się do tego orzeczenia, polski Rzecznik Finansowy i Prezes UOKiK zgodnie twierdzili w swoich stanowiskach, że taki sam obowiązek mają banki w sytuacji wcześniejszej spłaty kredytów hipotecznych. Argumentowali oni, że przepisy dyrektyw o kredycie konsumenckim i hipotecznym brzmią w tym zakresie tak samo, a zatem wyrok TSUE należy stosować także do kredytów związanych z nieruchomościami.
Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiała niedawno rozstrzygnięta sprawa, w której to jedno z austriackich stowarzyszeń, zajmujące się ochroną konsumentów, zainicjowało postępowanie przed TSUE, kwestionując typowy warunek zamieszczany przez UniCredit Bank Austria w umowach kredytu na zakup nieruchomości, dotyczący przedterminowej spłaty. Organizacja wskazywała, że w takiej sytuacji odsetki oraz koszty zależne od czasu trwania kredytu są proporcjonalnie obniżane, ale pozostałe – już nie. Gdy klient banku w całości spłaci kredyt hipoteczny przed terminem, to odsetki oraz koszty, których wysokość jest zależna od okresu obowiązywania umowy, powinny mu zostać proporcjonalnie obniżone. Pojawia się zatem pytanie, co z pozostałymi kosztami o charakterze jednorazowym m.in. prowizją, których wysokość nie jest zależna od okresu obowiązywania umowy? Czy banki powinny zwrócić część opłat również w tym przypadku?
TSUE orzekł, że przysługujące konsumentowi prawo do skorzystania w wypadku przedterminowej spłaty z obniżki kosztu kredytu nie obejmuje sum niezależnych od okresu obowiązywania umowy (sprawa C‑555/21).
Podobna sprawa została również skierowana do Sądu Najwyższego w Polsce przez Sąd Okręgowy w Szczecinie, w lipcu ubiegłego roku, przy okazji rozpatrywania odwołania banku od wyroku I instancji nakazującego zwrot na rzecz powodów części prowizji. Sprawa została zarejestrowana pod sygn. III CZP 144/22 i postanawiano, że zostanie rozstrzygnięta po ogłoszeniu wyroku TSUE o sygn. akt. C‑555/21. Odpowiedź TSUE była jednak bardzo ogólna, natomiast SN zajął się swoją sprawą bardziej szczegółowo.
Szczeciński Sąd skierował następujące pytanie prejudycjalne:
Czy prowizja za udzielnie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym (…), o okres, o który skrócono czas obowiązywania umowy, czy też kosztem który nie dotyczy okresu obowiązywania umowy?
Art. 39 ust. 1 Ustawy o kredycie hipotecznym przewiduje, że w przypadku spłaty kredytu hipotecznego przed terminem jego całkowity koszt ulega obniżeniu o odsetki i inne opłaty przypadające na okres, o który skrócono obowiązywanie umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. Jak można, zauważyć z przepisu wynika podział kosztów kredytu na okresowe i jednorazowe, ale proporcjonalnemu obniżeniu podlegają tylko te okresowe. Zgodnie ze wskazaniami Sądu Okręgowego, niesie to ryzyko, że kredytodawca mógłby próbować ograniczyć do minimum koszty zależne od okresu obowiązywania umowy, obciążając konsumenta jednorazowymi, np. w postaci prowizji.
Sąd Najwyższy 31 maja 2023 r. podjął uchwałę rozstrzygając, że prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego ulega obniżeniu na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym, jeżeli jej wysokość jest zależna od okresu obowiązywania umowy.
W zasadzie jest to zgodne z wcześniejszym orzecznictwem określającym tę prowizję jako „prowizję od ryzyka”. Co za tym idzie, w sytuacji gdy czas kredytowania jest krótszy, to ryzyko również jest mniejsze, a zatem prowizja winna zostać proporcjonalnie obniżona.
Najnowsza uchwała ma duże znaczenie nie tylko dla osób posiadających kredyty złotówkowe, ale też tych, którzy posiadają kredyty indeksowane do waluty obcej – chodzi jednak tylko o kredyty nieposiadające klauzul niedozwolonych, których eliminacja powoduje nieważność całej umowy. Jeszcze do niedawna polskie sądy interpretowały przepisy na rożne sposoby i mimo że zapadły już korzystne dla kredytobiorców wyroki w podobnych sprawach, najnowsze stanowiska TSUE oraz SN, powinny spowodować ujednolicenie linii orzeczniczej i przyczynić się do sprawniejszego rozpatrywania tego typu spraw.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl