Kolejny krótki wpis przybliży Państwu zagadnienia związane z kredytami frankowymi, w których w najbliższym czasie ma zapaść ważne orzeczenie. Jest on poświęcony pytaniom prejudycjalnym, które TSUE przedstawione zostały przez Sąd Okręgowy w Gdańsku (C‑19/20). Odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone w wyroku, którego wydanie zaplanowano na dzień 29 kwietnia 2021 r. i które z pewnością będą miały wpływ na treść zaplanowanej uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Sąd Okręgowy w Gdańsku skierował we wniosku do TSUE pięć pytań prejudycjalnych, z których najistotniejsze znaczenie będą miały odpowiedzi na pytania 4. oraz 5. W czwartym pytaniu SO w Gdańsku pyta TSUE, czy nieważność wynikająca z abuzywności postanowień umownych skutkuje wyrokiem konstytutywnym. Sąd pyta zatem, czy można przyjąć, iż dopiero od wydania wyroku ustalającego nieważność umowy rozpoczyna się wymagalność, a tym samym bieg terminu przedawnienia roszczeń konsumenta oraz banku o zwrot świadczeń z tytułu nieważnej umowy.
Ponadto w piątym pytaniu SO w Gdańsku pyta TSUE, czy sąd krajowy ma obowiązek informowania konsumenta, który zgłosił żądanie stwierdzenia nieważności umowy o skutkach prawnych rozstrzygnięcia – w tym możliwych roszczeniach banku wynikających ze stwierdzenia nieważności umowy. Rozstrzygnięcie w tym zakresie ma przede wszystkim udzielić odpowiedzi na pytanie, czy konsument powinien być informowany przez sąd o możliwym roszczeniu banku z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Odpowiedź na wskazane wyżej pytania jest istotna z tego względu, iż kwestie w nich poruszone są również przedmiotem pytań przedstawionych do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu. Pytania prejudycjalne nr 4 i
5 przedstawione przez SO w Gdańsku są bowiem zbieżne z pytaniami nr 5 i 6 skierowanymi przez Pierwszą Prezes SN w sprawie o sygn. akt III CZP 11/21, w której uchwałę Sąd Najwyższy ma wydać w pełnym składzie Izby Cywilnej.
W wyroku, którego wydanie zaplanowano na dzień 29 kwietnia TSUE rozstrzygnie ponadto trzy pozostałe pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku:
1. Czy sąd krajowy ma obowiązek stwierdzenia nieuczciwości postanowienia umownego, jeśli zostało ono zmienione aneksem?
2. Czy w umowach byłego GE Money Banku możliwy jest zabieg polegający na „odcięciu” marży banku wkalkulowanej w kurs tabelaryczny banku przy jednoczesnym pozostawieniu w umowie kursu średniego NBP, który był podstawą do ustalania kursu tabelarycznego?
3. Czy uchwalenie ustawy antyspreadowej może skutkować tym, iż sąd nie będzie miał obowiązku stwierdzenia nieuczciwego charakteru postanowienia umownego?
Można zatem oczekiwać, iż rozstrzygnięcie, które zostanie podjęte przez TSUE będzie miało niebagatelny wpływ na treść uchwały Izby Cywilnej SN, której wydanie planowane jest na 11 maja.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl