Podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii nie są niczym nowym. Jeszcze niedawno, bo na jesieni 2022 r. główna stopa była ujemna, a nieco ponad rok temu wynosiła minus 75 punktów bazowych. Dodatkowo, od tamtego momentu, szwajcarskie stopy procentowe zostały podniesione jeszcze trzy razy – w grudniu 2022 roku, w marcu 2023 roku i w czerwcu 2023 roku.
Ta najnowsza podwyżka stóp procentowych została ogłoszona przez Narodowy Bank Szwajcarii 22 czerwca 2023 r. Główna stopa uległa podwyższeniu o 25 punktów bazowych, do poziomu 1,75%. Decyzja ta ma znaczący wpływ na wysokość rat kredytów związanych z kursem szwajcarskiego franka, które na skutek podwyższanego oprocentowania rosną. W związku ze wzrostem stopy procentowej z 1,50% do 1,75%, według prognoz, możemy się spodziewać wzrostu wysokości raty odsetkowej nawet o jedną szóstą, gdy bank udzielający kredytu ustali oprocentowanie na kolejny okres. Warto zauważyć, że to już piąta z rzędu podwyżka stóp procentowych w tym kraju. Mimo to, Szwajcaria wciąż pozostaje jednym z Państw o najniższych stopach procentowych na świecie, co może wskazywać, że nie był to ostatni wzrost oprocentowania kredytów frankowych.
Narodowy Bank Szwajcarii wskazuje, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych w ich kraju, a decyzja ta stanowi złą wiadomość dla posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych w walucie CHF. Według szacunków, w Polsce obecnie jest aktywnych ponad 340 tysięcy frankowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 86 miliardów złotych. Przy założeniu, że mamy do czynienia z frankowym kredytem hipotecznym na kwotę 300 tysięcy złotych i pozostało do spłaty jeszcze 15 lat, to tylko cztery ostatnie podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii, łącznie o 2,25 punktów bazowych, spowodowały wzrost miesięcznej raty o około 320 złotych, a po najnowszej podwyżce rata ta będzie jeszcze wyższa.
Wzrost liczby pozwów frankowych?
Frankowicze w ostatnim czasie otrzymali wiele pozytywnych bodźców do działania. Najważniejsze to oczywiście niedawne, korzystne rozstrzygnięcia TSUE. Optymizmem napawa również stale zwiększająca się liczba wygranych spraw Frankowiczów przeciwko bankom, czy też umocnienie złotego. Nie mniej jednak, czerwcowy wzrost stóp procentowych w Narodowym Banku Szwajcarii, z pewnością wpłynie na sytuację kredytową Frankowiczów. Pamiętajmy jednak, że nic tak nie motywuje do uregulowania swojej sytuacji z bankiem, jak rosnące raty i wysokie saldo zadłużenia. Dodatkowo, ewentualne wzmocnienie franka szacunkowo może postawić klientów banków w jeszcze trudniejszej sytuacji. Można zatem przypuszczać, że kolejni Kredytobiorcy CHF zdecydują się na wytoczenie spraw sądowych bankom, w celu stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, z uzyskaną uprzednio możliwością zawieszenia spłaty rat kredytu przez cały czas trwania procesu. Przypomnijmy rat, które to za sprawą rosnących stóp procentowych, stale rosną.
Nasza Kancelaria również uzyskuje dla swoich Klientów postanowienia o zabezpieczeniu, które pozwalają na niespłacanie rosnących rat kredytów frankowych, przez cały czas trwania postępowania sądowego. O przykładowych postanowieniach informowaliśmy tutaj
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl