W I kwartale 2022 r. do sądów wpłynęło 16 tys. nowych spraw frankowych, tj. prawie o 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Najwięcej spraw przybyło w SO w Warszawie (7293), w Gdańsku (1160), w Poznaniu (952), we Wrocławiu (633), w Warszawie-Pradze (583) oraz w Katowicach (507). Natomiast według danych z sądów okręgowych w I połowie br. wpłynęło do nich łącznie ok. 29,5 tys. spraw frankowych, co oznacza spadek o 1,3 proc. w porównaniu do tego samego czasu w 2021 r, gdy było ich ok 29,9 tys. Ten niewielki spadek pozostaje jednak bez żadnego znaczenia dla utrzymującej się bardzo wysokiej tendencji zainteresowania kredytobiorców w inicjowaniu postępowań o ustalenie nieważności umów kredytów frankowych, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych w Szwajcarii oraz kurs CHF oscylujących w granicach 5 zł. Te okoliczności bowiem sprawiają, że comiesięczne raty kredytów stanowią dla Frankowiczów duże obciążenie, co z pewnością motywuje ich do składania pozwów przeciwko bankom. W sądach znajduje się obecnie ok. 130–150 tys. spraw, co stanowi ok. 15–20% wszystkich zawartych umów kredytowych.
Od dłuższego czasu niezmiennie odnotowywane jest ogromne zainteresowanie składaniem pozwów frankowych do Sądu Okręgowego w Warszawie. Od ponad roku w sądzie tym funkcjonuje tzw. Wydział Frankowy (XXVIII Wydział Cywilny) zajmujący się wyłącznie orzekaniem na gruncie kredytów waloryzowanych kursem CHF. Linia orzecznicza Wydziału Frankowego jest klarowna i zdecydowanie prokonsumencka. Frankowicze nierzadko wolą dłużej poczekać na rozstrzygnięcie sądowe, ale mieć pewność, że sprawa będzie rozpoznawana przez sędziów posiadających dobre przygotowanie merytoryczne.
Dlatego do SO w Warszawie wpływa niemal połowa spośród wszystkich pozwów frankowych składanych w kraju. W I kwartale 2022 r. wpłynęły tam 7293 nowe pozwy, czyli blisko 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021, kiedy zanotowano ich 5445. Wzrost w wymiarze rok do roku wyniósł zatem 34 proc. Natomiast w I połowie 2022 r. do SO w Warszawie wpłynęło 13 266 pozwów.
Niezależnie od powyższego, Frankowicze coraz liczniej decydują się na składanie pozwów w sądach poza Warszawą, właściwych ze względu na miejsce swojego zamieszkania. Umożliwiła to nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z listopada 2019 roku. Orzecznictwo sądów krajowych w sprawach frankowych także jest już jednorodne i prokonsumenckie, a czas oczekiwania na wyrok w innych miastach Polski może być krótszy niż w stolicy. Z tego względu również inne sądy notują rekordowe przyrosty nowych spraw frankowych.
Wyroki w sprawach frankowych – w 98,82% korzystne dla Frankowiczów
Według danych portalu Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) w pierwszym kwartale 2022 r. nastąpił skokowy wzrost rozstrzygnięć spraw o kredyty frankowe (I instancja) do 2142 wyroków. Oznacza to, że w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r. liczba wyroków ws. kredytów CHF wzrosła aż pięciokrotnie. Ze statystyk uzyskanych w trybie dostępu do informacji publicznej wynika, że w samym Wydziale Frankowym od 1 kwietnia 2021 r. do 22 lipca 2022 r. zapadły 2034 wyroki, w tym 2 010 wyroków uwzględniających powództwa kredytobiorców w całości albo w części oraz tylko 24 wyroki, w których oddalono powództwa skierowane przeciwko bankowi. Powyższe oznacza, że w ciągu 15 miesięcy funkcjonowania wydziału powołanego do rozpoznawania spraw kredytów frankowych, aż 98,82 % orzeczeń było korzystnych dla kredytobiorców.
Z naszych obserwacji wynika, że Wydział Frankowy funkcjonuje sprawnie, natomiast inną sprawą są kolejki, które niezależnie od tempa pracy sędziów wydłużają się, z uwagi na rosnącą liczbę spraw, jaka przypada na referat poszczególnych sędziów. Aktualnie bowiem referaty sędziów orzekających w Wydziale Frankowym liczą po ok. 1,5 tys. spraw, które wciąż czekają na rozpoznanie. To sprawia, że Frankowicze inicjujący obecnie swoje sprawy w sądach winni liczyć się z ok. 3–4 letnim czasem oczekiwania na prawomocne rozpoznanie ich sprawy. Także zaproponowany przez Komisję Nadzoru Finansowego program ugód nie przyniósł dużej ulgi wymiarowi sprawiedliwości, ponieważ jak podała KNF przez osiem miesięcy realizacji programu ugód sfinalizowano zaledwie ok. 20 tys. postępowań mediacyjnych, z czego tylko w 15 tys. przypadków doszło do podpisania ugody.
Korzystne półrocze dla Klientów naszej Kancelarii
Mimo, iż Sądy wydają korzystne dla kredytobiorców wyroki, to jednak duża liczba wygrywanych przez Frankowiczów postępowań niestety powoduje, że część z nich traci czujność i próbuje na własną rękę poprowadzić proces sądowy. Kredytobiorcy czasem sądzą, że uzyskanie korzystnego wyroku ustalającego nieważność umowy CHF to czysta formalność, choć w rzeczywistości są to trudne sprawy, dotyczące nie tylko kwestii prawnych, ale także ekonomii i rynku finansowego. To z kolei wymaga szerokiej wiedzy, bieżącego śledzenia wyroków wydawanych nie tylko przez sądy powszechne, Sąd Najwyższy, ale także przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także choćby współpracę w analitykiem, który przygotuje szczegółowe wyliczenie wysokości roszczeń. Zatem zdecydowanie częściej z korzystnego wyroku cieszą się Frankowicze, którzy w procesie postanowili skorzystać ze sprawdzonej kancelarii frankowej. Listę takich zweryfikowanych i polecanych w sprawach frankowych kancelarii przygotowało SBB i nasza kancelaria również się na niej znajduje https://nawigator.bankowebezprawie.pl/wizytowki-kancelarii/
Pierwsza połowa bieżącego roku również u nas owocowała w dobre dla Klientów wiadomości. Kancelaria nie tylko uzyskała korzystne wyroki ustalające nieważność umów kredytów CHF w I instancji w sprawach przeciwko różnym bankom (Millennium, Raiffeisen, BNP Paribas), ale także wygrała przed Sądem II instancji, uzyskując prawomocny wyrok ws. przeciwko Bankowi BPH S.A. Dnia 5 kwietnia 2022 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, VI Wydział Cywilny w sprawie o sygn. akt VI ACa 198/21, przeciwko BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku, oddalił apelację wniesioną przez bank od korzystnego dla kredytobiorców wyroku. Sąd Apelacyjny w pełni przychylił się do argumentacji strony powodowej, dzięki czemu obecnie kredytobiorcy – po uzyskaniu zgody banku na wykreślenie hipoteki – oczekują na dokonanie zmiany w księdze wieczystej.
Jak wynika z powyższego, bardzo istotnym czynnikiem determinującym wpływ nowych pozwów jest niepewna sytuacja geopolityczna i gospodarcza, ale zdecydowane działania Frankowiczów i usprawnianie pracy sądów, prowadzą do wydawania kolejnych, licznych i korzystnych dla kredytobiorców wyroków uwalniających ich od kredytów frankowych.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl