Dnia 28 czerwca 2024 r. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, I Wydział Cywilny, pod przewodnictwem SSO Mirosława Iwanowskiego, wydał na rozprawie wyrok w sprawie o sygn. akt I C 672/22, w którym:
- ustali, że umowa kredytu WŁASNY KĄT hipoteczny zawarta pomiędzy Klientami Kancelarii, a PKO BP S.A. w 2008 r. jest nieważna w całości,
- zasądził od PKO BP S.A. na rzecz Powoda kwotę ponad 333 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 26 listopada 2022 r. do dnia zapłaty,
- obciążył przegrywający proces Bank kosztami nakazując zwrot na rzecz Powodów kwoty 11 817 zł.
SO Zielona Góra — wyrok PKO BP
Postępowanie sądowe zostało wszczęte pozwem we wrześniu 2022 r., a więc korzystny dla Klientów Kancelarii wyrok zapadł po 21 miesiącach, co można uznać, jest dość sprawnie przeprowadzonym postępowaniem. W pozwie sformułowaliśmy roszczenie o ustalenie nieważności całej umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim, która została zawarta w 2008 r. z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A. Umowa kredytu miała charakter denominowany do waluty obcej, co oznacza, że w treści umowy wskazano kwotę w CHF, którą następnie bank przeliczał po kursie kupna ustalonym jednostronnie na PLN, celem wypłaty i udostępnienia Powodom. W dalszej kolejności raty wyrażone w CHF, również były przeliczane przez Bank, ale już po kursie sprzedaży ustalonym przez bank. Samo opisane przeliczenie już sprawiało, że Kredytobiorcy byli zmuszeni do ponoszenia kosztu różnic kursowych, podczas gdy nie dochodziło między nimi i bankiem do rzeczywistej wymiany walut. Nadto jako konsekwencja nieważności, Kancelaria zgłosiła w pozwie roszczenie o zwrot od banku wszystkich wpłaconych w wykonaniu tej nieważnej umowy kwot, zgodnie z obowiązującą teorią dwóch kondykcji.
Bank w złożonej odpowiedzi na pozew zaprzeczył, ażeby w umowie kredytu zawarte zostały niedozwolone klauzule przeliczeniowe, jak też nie przyznał, by pracownicy banku nie poinformowali dostatecznie Powodów o ryzykach, jakie wiązały się z zawarciem umów kredytów denominowanych w CHF. Nadto bank wskazał na rzekomy brak interesu prawnego Kredytobiorców w domaganiu się ustalenia nieważności całej umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim oraz zawnioskował o przesłuchanie świadka pracownika banku na okoliczności związane z przebiegiem procesu udzielania Powodom kredytu. Sąd postanowił dopuścić dowód z przesłuchania świadka i przeprowadził go na piśmie, jednakże złożone zeznania nie wniosły niczego nowego do sprawy.
W toku procesu, z uwagi na dokonaną nadpłatę nad kapitałem kredytu, Kancelaria złożyła wniosek o zabezpieczenie postępowania, poprzez zawieszenie obowiązku spłaty przez Kredytobiorców rat kredytu przez cały okres kredytowania i Sąd się do tego wniosku przychylił.
W dalszej kolejności Sąd wyznaczył termin rozprawy, na który wezwał Klientów Kancelarii celem przesłuchania ich na okoliczności związane z procesem uzyskiwania kredytu, w tym przekazywanych im informacji o cechach kredytu powiązanego z walutą obcą, jak też możliwości negocjacji treści umowy kredytu i pozostałych dokumentów. Analogicznie, jak w większości spraw, okazało się, że Powodowie nie mieli żadnej możliwości negocjowania treści umowy kredytu, a pracownicy banku zapewniali o stabilności kursu CHF oraz o bezpieczeństwie całego kredytu. Sąd zdecydował o pominięciu wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego, z uwagi na to, że nie był on przydatny do ustalenia istotnych w sprawie okoliczności. Po odroczeniu publikacji wyroku, Sąd wydał korzystane dla Klientów Kancelarii rozstrzygnięcie, w którym przychylił się w całości, do żądań pozwu, a więc ustalił, że umowa jest nieważna w całości oraz zasądził od banku na rzecz Powodów zwrot wszystkich dochodzonych kwot wraz z odsetkami. Jednocześnie kosztami przegranego procesu obciążył w całości PKO BP S.A.
Ciekawostki procesowe:
✅ W sprawie odbyła się tylko jedna rozprawa podczas które Sąd przesłuchał Powodów,
✅ Sąd przesłuchał na piśmie świadków o których wnioskował pozwany Bank oraz pominął jako zbędne wnioski stron o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego,
✅ wyrok zapadł po 21 miesiącach od wniesienia pozwu,
✅ po niecałych 2 miesiącach od złożenia wniosku o zabezpieczenie, Sąd udzielił Klientom Kancelarii zabezpieczenia, co pozwoliło im wstrzymać się z dalszą spłatą rat.
Wyrok nie jest prawomocny, Bank wniósł o sporządzenie jego pisemnego uzasadnienia, a następnie wywiódł apelację, na której rozpoznanie wciąż czekamy.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl