Dnia 1 października 2024 r. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, I Wydział Cywilny, pod przewodnictwem SSR del. Iwony Petryszyn, wydał na rozprawie wyrok w sprawie o sygn. akt I C 1316/23, w którym:
- ustalił, że umowa kredytu hipotecznego zawarta z Polbank EFG (obecnie Raiffeisen Bank International AG S.A. z siedzibą w Wiedniu) w 2008 r. jest nieważna w całości,
- zasądził od Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu na rzecz Powodów łącznie kwotę ponad 88 tys. zł oraz 35 tys. CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 10 stycznia 2024 r. do dnia zapłaty,
- obciążył przegrywający proces Bank kosztami nakazując zwrot na rzecz Powodów kwoty 11 834 zł.
wyrok SO w Zielonej Górze z 1.102.2024 wydany ws. I C 1316.23
Postępowanie sądowe zostało wszczęte pozwem w listopadzie 2023 r., a więc korzystny dla Klientów Kancelarii wyrok zapadł po 10 miesiącach, co należy podkreślić, świadczy o bardzo sprawnie przeprowadzonym procesie sądowym. W pozwie sformułowaliśmy roszczenie o ustalenie nieważności całej umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim, która została zawarta w 2008 r. z Polbank EFG (obecnie Raiffeisen Bank International AG (S.A.). Umowa o kredyt hipoteczny była indeksowana do waluty obcej CHF, co oznacza, że pomimo określenia w umowie kwoty kredytu w PLN i wypłaty kredytu w PLN, wysokość zobowiązania Kredytobiorców jest ewidencjonowana w CHF. Również spłata kredytu początkowo odbywała się w PLN, a następnie – po zawarciu aneksu umożliwiającego spłatę kredytu bezpośrednio w walucie obcej – w CHF. Klauzule przeliczeniowe umożliwiające bankowi dokonywanie przeliczeń wypłaconego kredytu z PLN na CHF i spłacanych rat z CHF na PLN nie zostały indywidualnie uzgodnione, ponieważ zostały zawarte w Regulaminie kredytu hipotecznego udzielanego przez Polbank EFG, którego treść – podobnie zresztą, jak umowy kredytu – nie była indywidualnie negocjowana z Powodami.
W odpowiedzi na pozew bank kwestionował zarówno zawarcie w Regulaminie niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, jak też skutek ich bezskuteczności, który prowadzi do nieważności kredytu w całości. Bank stanął także na stanowisku, że Powodowie mieli świadomość ryzyka kursowego związanego z zaciągnięciem kredytu indeksowanego do waluty obcej CHF oraz zaakceptowali to ryzyko, z czym nie można było się zgodzić, biorąc pod uwagę szablonowość oświadczeń o akceptacji ryzyka kursowego podpisanych przez Kredytobiorców, jak też zapewnień pracowników banku o stabilności kursu waluty CHF i bezpieczeństwie całego kredytu. Powodom nie przedstawiono ani historycznych danych obrazujących, jak kurs CHF kształtował się w przeszłości, ani też symulacji na przyszłość, które uzmysłowiłyby im, jak zmiana kursu wpłynie nie tylko na wysokość raty kredytu, ale przede wszystkim na całe jego saldo. Kredytobiorcom nie przekazano także informacji, że saldo kredytu może rosnąć w sposób nieograniczony.
W sprawie przeprowadzono jedną rozprawę, w toku której przesłuchano Klientów Kancelarii na okoliczności związane z procesem uzyskiwania kredytu i informacji, jakie im przekazywali pracownicy banku odnośnie cech kredytu indeksowanego do waluty obcej CHF. Sąd pominął wnioski o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego zgłoszone przez obie strony, uznając, że wysokość roszczenia Powodów w stosunku do banku została dostatecznie wykazana dokumentami załączonymi do pozwu.
Ciekawostki procesowe:
✅ sąd wydał wyrok ekspresowo, ponieważ po zaledwie 10 miesiącach od wniesienia pozwu,
✅ w sprawie odbyła się tylko jedna rozprawa, podczas które Sąd przesłuchał Powodów,
✅ Sąd postanowił pominąć dowód z opinii biegłego, ponieważ wysokość roszczeń Kredytobiorców została dostatecznie udowodniona w pozwie i jego załącznikach,
✅ Sąd postanowił pominąć wnioski banku o przesłuchanie świadków wskazanych w odpowiedzi na pozew, ponieważ świadkowie ci nie brali udziału w spotkaniach z Kredytobiorcami,
✅ Sąd nie uwzględnił zarzutu zatrzymania podniesionego przez bank – w uchwale z dnia 19 czerwca 2024 r. (III CZP 31/23) Sąd Najwyższy wykluczył możliwość stosowania przez banki zarzutu zatrzymania.
Wyrok nie jest prawomocny, Bank wniósł o sporządzenie jego pisemnego uzasadnienia, a następnie wywiódł apelację. Zważywszy jednak na ukształtowaną już w sprawach kredytów powiązanych z walutami obcymi linię orzeczniczą, można ze spokojem oczekiwać, że sąd apelacyjny potwierdzi prawidłowość wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF w całości.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl