Dnia 29 października 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, pod przewodnictwem SSO Ewy Wiśniewskiej-Wiechy wydał ws. XXVIII C 12504/21 na rozprawie wyrok, w którym:
- ustalił, że umowa o kredyt mieszkaniowy NORDEA-HABITAT zawarta w maju 2009 r. jest nieważna,
- zasądził od PKO BP S.A. na rzecz Powódki kwotę 113 tys. zł oraz 58 tys. CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 29 czerwca 2022 r. do dnia zapłaty,
- zasądził od PKO BP S.A. na rzecz Powódki zwrot kosztów procesu, w tym zwrot kosztów zastępstwa procesowego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
XXVIII C 12504.21_wyrok_z_dnia_29_10_2024_r_SO w Warszawie
Postępowanie sądowe, które pozwoliło unieważnić kolejną umowę tzw. kredytu frankowego zostało zainicjowane przez Kancelarią Adwokacką Dominiki Peżyńskiej we wrześniu 2021 r., także korzystny dla Klientki wyrok zapadł po 36 miesiącach. W pozwie sformułowaliśmy roszczenie o ustalenie, że łącząca Kredytobiorcę z pozwanym bankiem umowa o kredyt mieszkaniowy NORDEA-HABITAT denominowana w walucie CHF jest nieważna w całości, a także o zasądzenie od banku na rzecz Powódki zwrotu wszystkich wpłaconych w wykonaniu tej nieważnej umowy kwot, zgodnie z teoria dwóch kondykcji. Pozew zawierał także roszczenie ewentualne o tzw. odfrankowienie, jednakże zostało ono sformułowane z ostrożności procesowej, gdyby Sąd nie uznał za zasadne stwierdzić, że umowa kredytu CHF jest nieważna w całości. Pozew zawierał także wniosek o zabezpieczenie poprzez zawieszenie dalszej spłaty rat kredytu, z uwagi na nadpłatę kapitału kredytu, jednakże wówczas nie został uwzględniony.
W odpowiedzi na pozew bank PKO BP wniósł o oddalenie powództwa w całości, a także zawnioskował o przeprowadzenie dowodów z zeznań świadków, pracowników banku, którzy uczestniczyli w procesie udzielania Powódce kredytu, a także o przesłuchanie strony powodowej. Pozwany zaprzeczył wszystkich zarzutom, które określiliśmy jako podstawę roszczenia o ustalenie, że umowa kredytu denominowanego do CHF jest nieważna w całości, zaprzeczył także, żeby klauzule przeliczeniowe będące podstawą konstrukcji kredytu powiązanego z walutą obcą miały charakter abuzywny, czyli niedozwolony.
Podczas pierwszej rozprawy Sąd postanowił przesłuchać Powódkę na okoliczności związane z procesem uzyskiwania kredytu, a także informacji, jakie wówczas przekazywano Kredytobiorcy. Sąd postanowił także o przesłuchaniu na piśmie wnioskowanych przez pozwany bank świadków, którzy takie zeznania złożyli, jednakże nie wniosły one do sprawy niczego nowego. Na drugim terminie rozprawy sąd pominął wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego, uznając go za zbędny, a także zamknął rozprawę. Po kolejnych 14 dniach sąd ogłosił korzystny dla Klientki Kancelarii wyrok, wpisujący się w obecną linię orzeczniczą dotyczącą tzw. kredytów frankowych.
Po uzyskaniu korzystnego wyroku, Kancelaria ponownie złożyła wniosek o zabezpieczenie postępowania poprzez zawieszenie dalszego obowiązku spłaty rat umowy kredytu, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie prawomocnie uznana za nieważną w całości. Tym razem Sąd uwzględnił wniosek i udzielił zabezpieczenia. Raty kredytu są wstrzymane, a więc Powódka może spokojnie oczekiwać na rozpoznanie apelacji złożonej przez PKO BP S.A.
Ciekawostki procesowe:
✅ sąd wydał wyrok po 36 miesiącach od złożenia pozwu, czyli w standardowym tempie, jak na warszawskie sądy,
✅ w sprawie odbyły się dwie rozprawy, sąd przesłuchał Powódkę, a zeznania od świadków odebrał na piśmie,
✅ Sąd postanowił pominąć dowód z opinii biegłego, ponieważ wysokość roszczeń Kredytobiorcy została dostatecznie udowodniona w pozwie i jego załącznikach,
✅ Sąd początkowo nie przychylił się do wniosku o udzielenie zabezpieczenia i zawieszenie obowiązku dalszej spłaty rat, ale złożony powtórnie wniosek spotkał się z uznaniem Sądu,
✅ Sąd uwzględnił stanowisko TSUE zawarte w wyroku w sprawie C‑287/22, w którym wskazał, że sądy nie mogą odmówić udzielenia zabezpieczenia, jeśli jest ono niezbędne do skutecznego orzeczenia w sprawie.
Wyrok nie jest prawomocny.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl