Już wkrótce Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy można prowadzić proces o ustalenie nieważności umowy kredytowej już po ogłoszeniu upadłości banku, czy też te sprawy powinny być zawieszane na czas trwania postępowania upadłościowego. Kredytobiorcy Getin Noble Bank czekają więc na kluczowe rozstrzygnięcie.
Sąd Apelacyjny w Warszawie, zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej unieważnienia umowy kredytowej upadłego Banku. Sprawa dotyczy kredytu frankowego zaciągniętego w Getin Banku przez dwójkę kredytobiorców w 2007 roku. Sąd Apelacyjny pyta, czy w związku z ogłoszeniem upadłości Getin Noble Banku, wierzytelność powodów, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości, może czekać na wynik postępowania upadłościowego, co może trwać wiele lat, czy też może być dochodzona w sądzie cywilnym (sygn. akt: III 5/24).
Gdyby Sąd Najwyższy uznał za prawidłową odpowiedź, zgodnie z którą postępowanie podlega zawieszeniu do czasu rozpoznania uwzględnienia zgłoszonej wierzytelności na liście wierzytelności lub odpowiednio — odmowy uwzględnienia wierzytelności na liście i wyczerpania trybu określonego ustawą, oznaczałoby to wydłużenie spraw Frankowiczów nawet o kilka lat, ponieważ takie w oczekiwaniu na zakończenie postępowania upadłościowego mogłoby trwać latami. Druga opcja, zdecydowanie korzystniejsza dla Kredytobiorców, to uznanie, że postępowanie o samo ustalenie nieważności umowy kredytu powiązanego z CHF może być kontynuowane z udziałem syndyka masy upadłości bez oczekiwania na wyczerpanie trybu określonego w prawie upadłościowym. Taka sytuacja umożliwia bowiem Kredytobiorcom uzyskanie w krótszym czasie prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, a w konsekwencji wykreślenie hipoteki ustanowionej tytułem zabezpieczenia spłaty nieważnej umowy.
Dotychczasowa linia orzecznicza w tej kwestii nie jest jednolita, stąd Sąd Najwyższy ma za zadanie jasno wyjaśnić kwestię, czy kredytobiorcy mogą dochodzić unieważnienia umów kredytów powiązanych z CHF przed sądem cywilnym czy też muszą czekać na wynik postępowania upadłościowego prowadzonego przez syndyka, które z uwagi na wielkość upadłego przedsiębiorstwa oraz liczbę zgłoszonych do uwzględnienia na liście wierzytelności może trwa bardzo długo.
Prawo upadłościowe nie zawiera szczegółowych przepisów dotyczących ochrony konsumentów przed stosowaniem niedozwolonych postanowień umownych przez banki, stąd też wydaje się zasadne rozstrzygnięcie kwestii nieważności umowy kredytu powiązanego z CHF zawierającego niedozwolone postanowienia umowne w ramach sądu cywilnego. Warto zaznaczyć, że obecnie toczy się około 10 tysięcy spraw dotyczących kredytów CHF zaciągniętych w Getin Noble Banku, co jednoznacznie wskazuje, że sprawa ta jest niezwykle istotna i pilna dla wielu uwikłanych w kredyty frankowe konsumentów, w szczególności tych, których postępowania zostały przez sądy zawieszone właśnie z tej przyczyny.
Odpowiedź na zadane przez sąd apelacyjny pytanie pozwoli ujednolicić praktykę sądów, rozpoznających sprawy tzw. kredytów frankowych toczących się z udziałem syndyka masy upadłości, następcy upadłego Getin Noble Banku. W sytuacji, gdy sądy nie będą zawieszały postępowań, Frankowicze będą mogli wnieść o zabezpieczenie procesu w postaci zawieszenia obowiązku dalszej spłaty rat, szczególnie w sytuacji, gdy kredyt jest już nominalnie spłacony, a których odzyskanie na późniejszym etapie, będzie w zasadzie niemożliwe.
Nasza Kancelaria także uzyskuje dla swoich Klientów zwieszenia spłaty rat ws. sądowych o ustalenie nieważności umów kredytów CHF toczących się przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Banku, z którymi można się zapoznać poniżej.
postanowienie o zabezpieczeniu I C 2766.23 SO Warszawa-Praga
postanowienie o zabezpieczeniu I C 1575.23 SO w Siedlcach
Dodatkowo na skutek uzyskania korzystnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu frankowego w sprawie cywilnej, z księgi wieczystej będzie mogła zostać wykreślona hipoteka na rzecz banku i konsument zyska dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi roszczeniami, jakie może wobec kredytobiorców kierować syndyk.
W opinii naszej kancelarii, jako ściśle wyspecjalizowanej w prowadzeniu spraw kredytów frankowych, w tym kredytów zawartych z Getin Noble Bankiem, Sąd Najwyższy stanie po stronie konsumentów i poprze stanowisko, pozwalające sądom cywilnym orzekać w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu oraz udzielania zabezpieczeń poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu bez konieczności oczekiwania na rozstrzygnięcie kwestii wpisu wierzytelności przez syndyka na listę. Niewątpliwie decyzja ta będzie miała ogromne znaczenie dla przyszłości Frankowiczów i ich możliwości rozwiązania problemów z nieuczciwym kredytem.
Czekamy zatem z niecierpliwością na rozstrzygnięcie tej kwestii przez SN!
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl