Zasadniczym celem postępowania zabezpieczającego jest zapewnienie stronie tymczasowej ochrony prawnej, bez konieczności oczekiwania na prawomocne zakończenie postępowania co do istoty sprawy – co jest niezmiernie ważne, zwłaszcza w sprawach dotyczących banków, których kondycja finansowa jest niepewna. W celu uzyskania zabezpieczenie, zgodnie z przepisami KPC, wnioskodawca musi uprawdopodobnić swoje roszczenie oraz wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Wniosek o zabezpieczenie może być złożony zarówno przed wszczęciem postępowania, w pierwszym piśmie procesowym, razem z pozwem, jak i na późniejszym etapie procesu.
Warto dodać, że w przypadku Frankowiczów, największą szansę na uwzględnienie wniosku o zabezpieczanie mają kredytobiorcy, którzy spłacili już co najmniej kwotę udzielonego im kredytu.
Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska uzyskała już bardzo wiele zabezpieczeń dla swoich Klientów, a poniżej prezentujemy krótki przegląd najciekawszych spraw.
W jednej ze spraw wniosek o zabezpieczenie został złożony, gdy sprawa trafiła już do II instancji, kiedy to Klienci Kancelarii spłacili cały kapitał udzielonego im kredytu CHF. Po korzystnym wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie pod sygn. akt V ACa 770/23. Sąd Apelacyjny postanowił udzielić powodom zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności stosunku prawnego poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kredytu do momentu orzeczenia prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie, co jednoznacznie dowodzi, że można uzyskać zabezpieczenie na dowolnym etapie postępowania.
postanowienie_zabezpieczenie V ACa 770.23
Co istotne, zabezpieczanie nie musi dotyczyć zawsze tylko klasycznych umów kredytu frankowego! W sprawie prowadzonej przez naszą Kancelarię o sygn. akt XXVIII C 9963/23 Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił zabezpieczania roszczenia o ustalenie nieważności umowy pożyczki!
postanowienie_o_zabezpieczeniu_XXVIII C 9963.23
Inne ciekawe postanowienie dotyczyło udzielenia zabezpieczania w sprawie umowy indeksowanej aneksem przelutowującym zobowiązanie na CHF. Mowa tu o sprawie XXVIII C 11593/23, w której Sąd Okręgowy w Warszawie również udzielił Powodom zabezpieczenia poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłaty rat kredytu przez cały czas trwania procesu.
postanowienie o zabezpieczeniu_XXVIII C 11593.23
Jaki jest czas oczekiwania na rozpoznanie przez sąd wniosku o zabezpieczanie?
Co do zasady sądy rozpoznają wniosek o zabezpieczenie niezwłocznie. W praktyce okres oczekiwania na postanowienie sądu jest niestety bardzo różny – od kilku dni do skrajnych przypadków nawet kilku miesięcy. Najczęściej sądy rozpoznają wnioski o zabezpieczenie jednak w krótszym terminie. Koszt złożenia wniosku o zabezpieczenie nie jest duży, standardowa opłata od wniosku wynosi 100 zł. W sytuacji, gdy wniosek o zabezpieczenie złożony jest w pozwie wszczynającym postępowanie, za jego złożenie nie musimy dodatkowo płacić!
W lipcu 2023 r. w imieniu naszej Klientki złożyliśmy pozew wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia. Już po tygodniu Sąd Okręgowy w Krakowie postanowił udzielić Powódce zabezpieczania roszczenia poprzez wstrzymanie obowiązku spłat rat kredytu, zakazanie pozwanemu złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy oraz naliczania jakichkolwiek odsetek za opóźnienie w płatności rat kredytu. Co jednak najciekawsze, Sąd odstąpił od sporządzenia uzasadnienia, ponieważ postanowił w całości podzielić argumenty Kancelarii przytoczone w uzasadnieniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia zwartego w pozwie.
post. o zabezpieczeniu I C 3147.23
Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1 lipca 2023 r. nastąpiła zmiana w przepisach o rozpoznawaniu zażaleń, która dotyczy także między innymi zażaleń na postanowienia dotyczące zabezpieczeń. Zniknęły już zażalenia poziomie, a zażalenia od postanowień w kwestii zabezpieczenia roszczeń rozpoznają sądy II instancji. Niewątpliwie jest to korzystna zmiana dla Frankowiczów, czego efekty są zauważalne już teraz. Sędziowie sądów II instancji zdecydowanie chętniej uwzględniają wnioski o udzielenie zabezpieczania w sprawach kredytów frankowych.
Istotną kwestią jest również to, że w przypadku gdyby sąd nie uwzględnił początkowego wniosku o zabezpieczenie, wniosek taki można złożyć ponownie w toku postępowania sądowego. Wymogiem w takim wypadku jest wykazanie w uzasadnieniu kolejnego wniosku, że doszło od momentu oddalenia poprzedniego wniosku, do istotnej zmiany okoliczności faktycznych np. spłata kapitału kredytu.
Zmiana stanowiska sądów nastąpiła także na skutek treści wydanego wyroku TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. (C‑287/22), zgodnie z którym sąd krajowy powinien umożliwić konsumentowi zastosowanie na jego wniosek środka tymczasowego w postaci zawieszenia wykonywania spornej umowy kredytowej, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że umowa ta, po wyeliminowaniu z niej kwestionowanych przez powoda klauzul abuzywnych, zostanie uznana za nieważną. W efekcie sędziowie, którzy wcześniej takich zabezpieczeń nie udzielali, aktualnie przychylają się do wniosków Kancelarii. Taka sytuacja miała miejsce w jednej z naszych spraw o sygn. akt II C 459/22, dotyczącej ustalenia nieważności umowy kredytu frankowego, w której zabezpieczenie udało się uzyskać dopiero przy drugim podejściu.
postanowienie o zabezpieczeniu II C 459.22
W ostatnim czasie sędziowie różnych sądów w całym kraju masowo wydają korzystne dla Kredytobiorców postanowienia w sprawie udzielania zabezpieczenia. Dowodem na to mogą być na przykład postanowienia Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. W sprawach prowadzonych przez naszą Kancelarię o sygn. akt I C 672/22 oraz I C 647/23 sądy przychyliły się do wniosków Kancelarii o zabezpieczenie, decydując się na udzielenie Kredytobiorcom zabezpieczenia roszczeń. Dzięki temu Klienci mają pewność, że ich roszczenie o ustalenie nieważności umowy zostało uprawdopodobnione i ze spokojem mogą oczekiwać na korzystny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu frankowego.
postanowienie o zabezpieczeniu I C 672.22
postanowienie o zabezpieczeniu I C 647.23
Podobne rozstrzygnięcie zapadło w Sądzie Okręgowym w Elblągu, sprawa o sygn. akt I C 825/23, w której już po 4 dniach od wpływu pozwu Sąd udzielił naszym Klientom zabezpieczenia wstrzymując obowiązek płatności rat przez cały czas trwania procesu.
postanowienie o zabezpieczeniu I C 825.23
Korzystnych postanowień w sprawie udzielenia zabezpieczania jest jeszcze więcej, zachęcamy do śledzenia bloga i naszej strony na Facebooku, gdzie na bieżąco publikujemy bieżące informacje ze świata kredytów frankowych oraz najnowsze orzeczenia sądów uzyskane w sprawach naszych Klientów!
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl