W dniu 17 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Elblągu (sygn. akt: I C 495/21 SSO Dorota Twardowska) wydał postanowienie w sprawie z powództwa Klientów Kancelarii przeciwko Bankowi BPH S.A. obejmującego roszczenie o ustalenie nieważności umowy zawartej z GE Money Bank S.A. i zapłatę. Sąd postanowił udzielić zabezpieczenia w ten sposób, że:
Postanowienie jest prawomocne, bowiem zażalenie banku zostało oddalone postanowieniem z dnia 25 marca 2022 r. (sygn. akt: I Cz 65/22).
Odnosząc się do powyższego postanowienia warto przybliżyć, jakie pozytywne skutki wywołuje takie orzeczenie dla Frankowicza. Najbardziej istotnym jest oczywiście wstrzymanie obowiązku dokonywania spłaty rat kapitałowo – odsetkowych przez cały czas trwania postępowania sądowego. Uzasadniając postanowienie Sąd stwierdził, że przy wyborze sposobu zabezpieczenia uwzględnił interesy stron postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę. Sąd w całości podzielił twierdzenia reprezentowanych przez Kancelarię konsumentów zawarte w uzasadnieniu wniosku, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie. Natomiast dalsze spełnianie świadczenia doprowadzałyby do niezasadnego obciążenia powodów i bezpodstawnego wzbogacania pozwanego banku, bezzasadnie zwiększając skalę rozliczeń koniecznych w przypadku stwierdzenia nieważności umowy. Zabezpieczenie poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania dalszych spłat rat „kredytu frankowego” Sąd uznał za w pełni uzasadnione, przychylając się do złożonego przez Kancelarię wniosku.
Ponadto Sąd stwierdził, że w interesie Klientów Kancelarii jest, aby zakazać bankowi wypowiadania umowy w związku z zaprzestaniem spłacania rat kapitałowo-odsetkowych, bowiem zaniechanie spłat mogłoby stać się przesłanką wypowiedzenia umowy i zgłoszenia powodów jako nierzetelnych kredytobiorców podmiotom prowadzącym stosowne rejestry, co pozbawiłoby ich możliwości zawierania innych umów.
Sąd wspomniał także, iż zarysowana w ostatnim czasie linia orzecznicza w tzw. sprawach frankowych wspiera stanowisko Klientów Kancelarii przedstawione w pozwie i stwarza duże prawdopodobieństwo stwierdzenia nieważności całej umowy kredytowej.
Powyższy przypadek potwierdza, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Frankowiczów jest złożenie już na początku postępowania sądowego wniosku o zabezpieczenie, poprzez zawieszenie spłaty dalszych rat kredytu, aby posiadając prawomocne zabezpieczenie, mogli oni ze spokojem oczekiwać na ostateczne rozpoznanie przez Sąd sprawy kredytu indeksowanego/ denominowanego w walucie CHF. Brak takiego zabezpieczenia może bowiem prowadzić do trudności w odzyskiwaniu dalszych środków, pomimo uzyskania w przyszłości pozytywnego wyroku, choćby z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową niektórych banków.
Podsumowując, zaprzestanie spłacania kredytu ma swoje ogromne zalety, zwłaszcza brak konieczności comiesięcznego uiszczania rat umowy kredytu CHF, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie uznana za nieważną w całości. To bardzo istotna kwestia, zważywszy na rosnący wciąż kurs CHF, a także przedłużające się czasem postępowania sądowe.
Niezwykle ważne jest także, aby podjęcie takiej decyzji skonsultować mimo wszystko z doświadczonym w tego rodzaju sprawach prawnikiem, który szczegółowo wyjaśni ogół korzyści wynikających z tego rodzaju zabezpieczenia, jak również ewentualne konsekwencje mogące powstać w związku ze złożeniem takiego wniosku. Ponadto, istotne jest żeby taki wniosek został odpowiednio skonstruowany oraz uzasadniony, aby miał szansę powodzenia i zapewnił kredytobiorcy ochronę prawną.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl