Po pierwszym wzroście kursu franka szwajcarskiego, niektórzy kredytobiorcy postanowili dokonać całkowitej spłaty kredytu frankowego. Podkreślamy, że całkowita spłata kredytu nie uniemożliwia Frankowiczom złożenia przeciwko bankowi pozwu o zapłatę na skutek ustalenia nieważności umowy kredytu lub o tzw. odfrankowienie. Co do zasady pozew można wnieść w przypadku, gdy od momentu całkowitej spłaty kredytu nie upłynęło więcej niż 10 lat, a jeśli spłata nastąpiła po nowelizacji przepisów dotyczących przedawnienia z dnia 9 lipca 2018 r. – 6 lat.
Warto jednak zwrócić uwagę na wyrok z dnia 22 kwietnia 2021 r. (sprawa C‑485/19), w którym TSUE wskazał, że zasada skuteczności prawa UE stoi na przeszkodzie regulacjom krajowym, które wiążą rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia z chwilą nienależnego uiszczenia środków przez konsumenta. Powyższe oznacza, że w ocenie Trybunału należy oderwać moment, w którym rozpoczyna bieg przedawnienie od momentu uiszczenia zapłaty na rzecz podmiotu stosującego nieuczciwe postanowienie. Z wyroku tego jednoznacznie wynika, że roszczenie konsumenta może przedawnić się zdecydowanie później, niż w 10-letnim (a obecnie już 6‑letnim) okresie przedawnienia, jakie przewiduje polskie prawo. Jeśli bowiem konsument nie ma świadomości, że przedsiębiorca zachował się w stosunku do niego nieuczciwie, czyli — zastosował nieuczciwe postanowienia umowne – to termin przedawnienia roszczeń konsumenta nie może rozpocząć swojego biegu.
Podobnie w dniu 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w połączonych sprawach od C‑776/19 do C‑782/19 BNP Paribas Personal Finance SA wypowiadając się również w kwestii przedawnienia roszczeń konsumenta i podtrzymując dotychczasowe stanowisko. Zgodnie z tym wyrokiem wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku.
W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w uchwale z 7 maja 2021 r. (III CZP 6/21) wskazał, że termin przedawnienia dla Frankowiczów biegnie dopiero od chwili, kiedy Frankowicz zorientował się, że jego umowa o kredyt frankowy zawiera klauzule abuzywne lub jest w inny sposób wadliwa. Co ważne uchwale tej została nadana moc zasady prawnej, co oznacza, że sądy nie mogą jej zlekceważyć lub pominąć.
Jak wynika z powyższego, nawet w przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu CHF, Frankowicze wciąż mają szansę na uzyskanie zwrotu nienależnie wpłaconych na rzecz banku środków. Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod na odzyskanie pieniędzy jest wniesienie w takiej sytuacji pozwu o zapłatę przeciwko bankowi. Każdorazowo jednak rekomendujemy konsultację z prawnikiem, celem dokładnego przeanalizowania umowy kredytu pod kątem tego, czy zachodzą podstawy do przesłankowego ustalenia nieważności umowy oraz ustalenia okoliczności, jakie towarzyszyły zawarciu umowy kredytu CHF.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl