Frankowicze coraz częściej decydują się na kwestionowanie w sądach wadliwych umów frankowych. Potwierdzają to chociażby niedawno podane do publicznej wiadomości statystyki sądów okręgowych za pierwsze półrocze 2023 roku. Możemy z nich wyczytać, że w sądach okręgowych na koniec czerwca br. toczyło się ponad 116 tys. spraw dotyczących kredytów w CHF. Dodatkowo należy pamiętać, że kolejne kilka tysięcy spraw frankowych rozpoznają sądy rejonowe. Eksperci przewidują, że na koniec 2023 roku liczba czynnych spraw frankowych w sądach sięgnie nawet 150 tysięcy! W Polsce stale przybywa wyroków stwierdzających nieważność umów frankowych i to już nie tylko w mniejszych sądach, poza wielkimi ośrodkami miejskimi, ale także w stolicach województw, w tym również w Warszawie. Zgodnie z tegorocznymi statystkami, w I instancji ponad 97 proc. spraw frankowych kończy się z korzyścią dla konsumenta. W II instancji, statystyka ta jest jeszcze bardziej prokonsumencka, ponieważ Frankowicze wygrywają na tym etapie ponad 99 proc. spraw przeciwko bankom.
Jak pokazuje orzecznictwo w ostatnim czasie, nie ma w zasadzie umowy frankowej, której nie da się unieważnić. Wszystkie kontrakty konstruowane były w podobny sposób, na zbliżonych do siebie wzorcach umownych. Jedyna różnica polega na tym, że niektóre banki lepiej się zabezpieczyły, a inne gorzej, dlatego też część umów frankowych z łatwością można unieważnić, lecz są też takie, które wymagają większego nakładu pracy – wśród nich te oferowane przez Fortis Bank, obecny BNP Paribas, którego umowy przez długi czas uchodziły za wręcz niemożliwe do zakwestionowania. Obecnie, wadliwość umów tego banku potwierdzają nie tylko sądy rozpoznające sprawy indywidualne, ale także UOKiK, który na mocy decyzji nr DOZIK-14/2020 z września 2020 r. uznał za niedozwolone wzorce umowne banku BNP Paribas odnoszące się do mechanizmów przeliczeniowych, w tym do sposobu wyliczania kursów w tabelach banku i wpisał je do rejestru klauzul niedozwolonych.
Dotyczy to zapisów, w których bank tylko teoretycznie precyzował sposób ustalania kursów w tabeli bankowej, na podstawie których przeliczane były raty kredytów i ustalana wartość zadłużenia. Przykładowo:
„Kursy walut ustalane są w Banku z zachowaniem następujących zasad:
1) kurs sprzedaży waluty obcej zwany dalej „Kursem sprzedaży”, ustalany jest jako Średni rynkowy kurs waluty powiększony o spread walutowy ustalony dla sprzedaży waluty, zwany dalej „Spreadem walutowym sprzedaży”, który obliczany jest w następujący sposób:
Spread walutowy sprzedaży = Średni rynkowy kurs waluty x Współczynnik Korygujący Sprzedaży […]”
2) kurs kupna waluty obcej zwany dalej „Kursem kupna”, ustalany jest jako Średni rynkowy kurs waluty pomniejszony o spread walutowy ustalony dla kupna waluty, zwany dalej „Spreadem walutowym kupna”, który obliczany jest w następujący sposób:
Spread walutowy kupna = Średni rynkowy kurs waluty x Współczynnik Korygujący Kupna […]”
Trudno uznać te postanowienia za przejrzyste, jednoznaczne i zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta z uwagi na specjalistyczny język i skomplikowany mechanizm wyliczania kursów oraz spreadów walutowych — między innymi dlatego Prezes UOKiK uznał powyższe zapisy za niedozwolone.
Należy pamiętać, iż prawomocna decyzja Prezesa UOKIK stanowi tzw. prejudykat w postępowaniach sądowych, co oznacza, że sąd w indywidualnej sprawie z udziałem konsumenta związany jest faktem wpisu klauzuli do rejestru i obowiązany jest uznać je za bezskuteczne wobec konsumenta. To z kolei prowadzi zazwyczaj do ustalenia przez sąd nieważności całej umowy kredytu frankowego. Decyzja ta ma zatem ogromne znaczenie w sporach konsumentów uwikłanych w kredyty frankowe z bankiem.
Wielu Frankowiczów wygrywa z bankiem BNP Paribas/Fortis Bank i odzyskuje naprawdę duże pieniądze. Bank BNP Paribas nie jest już trudnym przeciwnikiem, a jego umowy upadają w sądach coraz częściej. Oczywiście kluczowe jest tu również wsparcie doświadczonej Kancelarii, która skutecznie uargumentuje interes Kredytobiorcy.
Również Klienci Kancelarii, którzy zawarli w 2008 r. umowę kredytu denominowanego z Fortis Bankiem odnieśli sukces, a ich umowa została uznana za nieważną. Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2022 r., ustalił że umowa tzw. kredytu frankowego, zawarta przez reprezentowanych przez naszą Kancelarię Powodów, jest nieważna. Ponadto zasądził od pozwanego BNP Paribas na rzecz Klientów kwotę 185,89 zł i kwotę 73.709,72 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, a także zasądził od pozwanego Banku koszty procesu. Sąd w całości podzielił stanowisko zawarte w pismach procesowych konstruowanych przez Kancelarię i uznał, że umowa nigdy nie przewidywała wypłaty kredytu w walucie, a w konsekwencji nie sposób ją uznać za umowę kredytu walutowego.
Dokładny odpis uzyskanego przez Kancelarię korzystnego wyroku w sporze BNP Paribas Bank Polska S.A. znajduje się w linku poniżej
Jest to zatem kolejny dowód na to, że umowy dawnego Fortis Banku również można unieważnić! Naszym klientom gratulujemy, zaś osoby, które wciąż mają wątpliwości, zachęcamy do przesyłania do naszej Kancelarii swoich umów, celem dokonania bezpłatnej analizy, pod kątem możliwości skierowania sprawy na drogę sądową i uwolnienia od fikcyjnego salda w CHF.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl