Polski system podatkowy uchodzi za jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie. Co do zasady, każde uzyskanie dochodu przez podatnika jest w Polsce związane z powstaniem obowiązku podatkowego. Jak ta reguła ma się do korzyści, które uzyskują Frankowicze na drodze sądowej, doprowadzając do prawomocnego unieważnienia swojej umowy tzw. kredytu frankowego? Czy kredytobiorcy w takiej sytuacji muszą zapłacić podatek od uzyskanych korzyści? A co w przypadku zawarcia z bankiem ugody frankowej?
Ze względu na dużą liczbę kredytobiorców frankowych i wielość pozwów toczących się spraw o unieważnienie umów kredytowych, ustawodawca prowadził korzystne dla Frankowiczów rozwiązania. Na mocy wydanego przez Ministerstwo Finansów rozporządzenia z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, podatnik jest zwolniony z płacenia podatku od umorzonych wierzytelności. Oznacza to, że zarówno podatek od korzyści wynikających z unieważnienia przez sąd umowy frankowej, jak i podatek od ugody frankowej nie musi być zapłacony.
Zgodnie z rozporządzeniem, podatek od ugody dotyczącej kredytu CHF nie jest pobierany, jeśli umorzona kwota dotyczy kredytu zaciągniętego przez jedno gospodarstwo domowe na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej. Gdy kredytów było więcej, można skorzystać z umorzenia, jeśli wszystkie dotyczyły jednej inwestycji mieszkaniowej, a sam kredytobiorca nie wykorzystał przywileju zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia wierzytelności przy kredycie, z którego finansowana była inna inwestycja mieszkaniowa. Zwolnieniu z poboru podatku podlegają zarówno kwoty umorzonego kredytu, odsetki, a także wszelkie opłaty i prowizje, których uiszczenie było związane z celem zawarcia umowy o kredyt hipoteczny. Wyjątkiem w tym względzie jest ubezpieczenie kredytu i ewentualne usługi dodatkowe.
Ugoda z bankiem czy unieważnienie kredytu w sądzie?
Przepisy te zdecydowanie stanowią spore ułatwienie dla wszystkich Frankowiczów. Brak podatku od ugód frankowych może posłużyć jako skuteczna karta przetargowa w negocjacjach banków z kredytobiorcami. Nie zmienia to jednak faktu, że wytoczenie pozwu przeciwko bankowi na ogół może zagwarantować dużo większe korzyści dla posiadacza umowy kredytu frankowego, niż zawarcie ugody, która prowadzi do zmiany kredytu na kredyt złotowy oprocentowany wysoką obecnie stawką WIBOR. Osoby zainteresowane sądowym rozstrzygnięciem sporu z bankiem również nie muszą obawiać się konieczności ewentualnego zapłacenia podatku PIT, jak wskazuje bowiem art. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tego aktu prawnego nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a zatem przy prawomocnym orzeczeniu przez sąd nieważności umowy kredytu, obowiązek podatkowy nie powstaje. Wynika to z tego, że unieważnienie należy traktować tak, jak gdyby zakwestionowana umowa nigdy nie została zawarta. Strony rozliczają się ze środków, które wzajemnie od siebie pobrały, a kredytobiorca dodatkowo może rościć o ustawowe odsetki za opóźnienie. W przypadku ugody z bankiem kredyt dalej jest w mocy i dochodzi jedynie do konwersji zobowiązania na złotówkowe i zmiany wskaźnika oprocentowania na WIBOR. Pomimo zawarcia ugody z bankiem, kredytobiorca co do zasady dalej musi spłacać swoje zobowiązanie, a wysokość należnych rat może być nadal wysoka, o czym należy pamiętać, decydując się na ugodę z bankiem.
Podsumowując, Frankowicze nie powinni martwić się naliczeniem podatku od uzyskanych korzyści związanych z unieważnieniem kredytu lub zawarciem ugody frankowej. W razie wątpliwości, gdy status kredytobiorcy jest skomplikowany, warto zgłosić się do specjalisty, aby upewnić się czy umorzenie zobowiązania będzie podlegać w tym przypadku opodatkowaniu. Istnieje także możliwość złożenia wniosku do Krajowej Administracji Skarbowej, która dokona indywidualnej interpretacji. Koszt wydania takowej to 40 zł. Wniosek można złożyć osobiście, internetowo (przez profil zaufany), jak i listownie i co ważne we wniosku kredytobiorca powinien precyzyjnie opisać swoją sytuację, jak również własną interpretację obowiązujących przepisów, do której to odniesie się organ w swojej odpowiedzi.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl