W związku z tym, iż w ostatnim czasie nastąpił wzrost liczby orzeczeń wydawanych przez sądy, które ustalają nieważność umów kredytów indeksowanych do CHF oraz denominowanych w CHF, aktualne staje się pytanie dotyczące skutków związanych z unieważnieniem tzw. kredytu frankowego. Dla kredytobiorców posiadających kredyty CHF istotne są bowiem konsekwencje, jakie będą wiązały się z uzyskanym – korzystnym wyrokiem sądu.
Umowa kredytu nie istniała od chwili jej zawarcia
Najważniejszym skutkiem ustalenia nieważności umowy „kredytu we frankach szwajcarskich” jest uznanie, że umowa nie istniała od samego początku, czyli od momentu jej zawarcia. Stwierdzenie nieważności umowy kredytowej powoduje, że taka umowa zostaje wyeliminowana z obrotu prawnego, a skoro umowa nie istnieje, to kredytobiorca nie ma również obowiązku dalszego spłacania rat kredytu.
Anulowanie salda wyrażonego w CHF
W konsekwencji przy stwierdzeniu nieważności umowy, strony zobowiązane są do zwrotu wzajemnie uzyskanych od siebie świadczeń. Jest to jednoznaczne z tym, że kredytobiorcy — zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu — po stwierdzeniu nieważności umowy przysługuje wobec banku roszczenie o zwrot wpłaconych w związku z kredytem środków pieniężnych, jako świadczenia nienależnego. Bank ma zatem obowiązek dokonania zwrotu na rzecz kredytobiorcy wszystkich otrzymanych wpłat tytułem spłaty rat kredytu, prowizji, odsetek oraz innych kosztów związanych z zawartą umową kredytu.
Frankowicz ma natomiast obowiązek zwrócenia dokładnie takiej kwoty, jaką otrzymał od banku przy zawarciu umowy, a więc bez dodatkowych odsetek czy kosztów w postaci prowizji i opłat. W sytuacji, gdy bank wypłacił kredytobiorcy kwotę np. 250.000,00 zł, to przy stwierdzeniu nieważności umowy taką właśnie kwotę powinien on zwrócić na rzecz banku. Przy czym co istotne Kredytobiorca nie musi posiadać środków na natychmiastowy zwrot pozostałej części kapitału bankowi, gdyż przepisy umożliwiają rozłożenie spełnienia świadczenia na raty (zgodnie z art. 320 k.p.c.). Występując zatem z żądaniem stwierdzenia nieważności umowy, każdy kredytobiorca musi się liczyć z takim obowiązkiem zwrotu.
Sposób rozliczenia powyższych świadczeń zależy od przyjętej przez sąd w danej sprawie metody (teorii) wzajemnych rozliczeń stron. Obecnie do rozliczenia dochodzi najczęściej z zastosowaniem teorii dwóch kondykcji, której głównym założeniem jest, iż każdej ze stron przysługuje jej własne roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia. Bank posiada roszczenie o zwrot faktycznie wypłaconej kwoty kredytu, natomiast kredytobiorca ma roszczenie o zwrot świadczeń, które wpłacił na rzecz banku z tytułu spłaty kredytu.
Koniec z ryzykiem kursowym
Kolejnym skutkiem stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego jest pozbycie się negatywnych konsekwencji umowy, która zawierała niekorzystne dla kredytobiorcy klauzule przeliczeniowe. Warto pamiętać o tym, że na skutek wprowadzenia do umów kredytów CHF klauzul przeliczeniowych, niejednokrotnie pomimo dokonywania regularnych spłat kredytu przez kilkanaście lat, saldo kredytu frankowego przewyższa obecnie kwotę udostępnionych początkowo kredytobiorcy środków pieniężnych. Przyczyną tego jest wyrażenie przez bank salda kredytu w CHF, pomimo tego, że kredytobiorcy nigdy nie otrzymali do dyspozycji waluty obcej, lecz PLN.
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Warto jeszcze dodać, że stwierdzenie nieważności umowy tzw. kredytu frankowego przynosi skutek w postaci nieważności ustanowionych zabezpieczeń spłaty kredytu, w szczególności w postaci hipoteki oraz wszelkich innych umów zawartych w związku z umowa kredytową, np. dotyczących ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Sprawia to, iż kredytobiorca może wnioskować o wykreślenie wpisu o hipotece z księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytu, co korzystnie wpłynie na wartość nieruchomości. Co więc niezwykle ważne – kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości, która jest już wolna od obciążeń, a ponadto odzyskuje zdolność kredytową.
Z wyżej wymienionych powodów, ustalenie nieważności umowy kredytu CHF jest rozwiązaniem korzystnym dla kredytobiorców frankowych, choć może rodzić ryzyko uwikłania się w odrębny proces z bankiem, który chcąc odzyskać przynajmniej część należnych w jego mniemaniu środków, może pozwać kredytobiorcę o zwrot udostępnionego kapitału, czy też o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie.
Podejmując decyzję o złożeniu pozwu przeciwko bankowi do sądu warto więc skonsultować wszystkie korzyści i ryzyka płynące z unieważnienia umowy z prawnikiem znającym się na tego rodzaju sprawach. Każda sprawa jest bowiem inna i dla każdego klienta inne rozwiązanie może być optymalne.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl