Odzyskanie opłaty likwidacyjnej z UFK, czy może unieważnienie umowy tzw. POLISOLOKATY?
Dziś już organy sprawiedliwości nie mają wątpliwości, że Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, które były sprzedawane konsumentom jako ubezpieczenia, w rzeczywistości są umowami inwestycyjnymi (misselling). Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21 maja 2020 r. (I CSK 772/19) wskazał wprost, że umowy UFK muszą gwarantować typowe ubezpieczenie na życie, tymczasem w rzeczywistości wiele z zawartych polisolokat stwarza jedynie pozory takiego ubezpieczenia. W takim wypadku można skutecznie domagać się stwierdzenia ich nieważności.
Co ciekawe próby rozwiązania problemu podjął zarówno UOKiK, który zawarł z ubezpieczycielami w 2016 r. porozumienie, na mocy którego obniżono opłaty likwidacyjne — z 95, a nawet 100 proc. wartości wykupu na 5–10 proc., jak również KNF, który zapowiedziała wycofanie z ofert TU polis z UFK, jednak wciąż do tego nie doszło.
Obecnie jedynym skutecznym rozwiązaniem na odzyskanie nie tylko opłaty likwidacyjnej, ale także całości wpłaconych środków jest wyłącznie stwierdzenie przez sąd, że zawarta z TU umowa jest nieważna.
Zachęcamy do kontaktu, warto wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć kroki w kierunku odzyskania „zainwestowanych” w UFK pieniędzy.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl