TSUE opublikował bardzo ważne dla Frankowiczów i banków postanowienie w sprawie C‑488/23, dotyczącej waloryzacji kapitału. Postanowienie zostało wydane w dniu 12 stycznia 2024 r. i stanowi odpowiedź TSUE na pytanie sędziego Michała Maja, z wydziału frankowego Warszawskiego Sądu Okręgowego, jakie zadał TSUE w związku z pojawiającymi roszczeniami kierowanymi przez banki wobec konsumentów. Zgodnie ze stanowiskiem banków wyrok w sprawie C‑520/21 nie rozstrzygnął o waloryzacji kapitału, ponieważ TSUE nie odniósł się w nim do waloryzacji kapitału z uwagi na utratę siły nabywczej pieniądza. Ponadto banki wychodziły z założenia, że waloryzacja nie mieści się w pojęciu rekompensaty.
Tymczasem już w postanowieniu wydanym 11 grudnia 2023 roku, w sprawie Bank Millennium a Arkadiusz Szcześniak (C‑756/22) TSUE mówi:
Artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG (…) należy interpretować w ten sposób, że: w kontekście uznania umowy kredytu hipotecznego zawartej z konsumentem przez instytucję bankową za nieważną (…) stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa państwa członkowskiego, zgodnie z którą instytucja ta ma prawo żądać od tego konsumenta zwrotu kwot innych niż kapitał wpłacony na poczet wykonania tej umowy oraz ustawowe odsetki za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.
Natomiast w postanowieniu z dnia 12 stycznia 2024 r. w sprawie C‑488/23, Trybunał orzekł:
Artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że: w kontekście uznania za nieważną w całości umowy kredytu hipotecznego zawartej z konsumentem przez instytucję kredytową, a to ze względu na to, że umowa ta zawierała nieuczciwe warunki, bez których nie mogła dalej obowiązywać, przepisy te stoją na przeszkodzie wykładni sądowej prawa państwa członkowskiego, zgodnie z którą instytucja ta ma prawo żądać od tego konsumenta, poza zwrotem kwot kapitału wypłaconego z tytułu wykonania tej umowy oraz ustawowych odsetek za opóźnienie od dnia wezwania do zapłaty, rekompensaty polegającej na sądowej waloryzacji świadczenia wypłaconego kapitału w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej danego pieniądza po wypłaceniu tego kapitału rzeczonemu konsumentowi.
Podsumowując, TSUE w postanowieniu z dnia 12 stycznia uznał, że prawo UE stoi na przeszkodzie, aby banki mogły się domagać rekompensaty polegającej na sądowej waloryzacji świadczenia wypłaconego kapitału po unieważnieniu umowy kredytu hipotecznego.
Według ekspertów oraz prawników specjalizujących się w sprawach związanych z tzw. kredytami frankowymi, postanowienie to nie pozostawia żadnych złudzeń i jednoznaczne rozwiewa wszelkie wątpliwości w zakresie tego, czy banki mają prawo do domagania się waloryzacji swoich roszczeń.
Warto zaznaczyć, że to już czwarte orzeczenie TSUE, w którym odmawia on bankom prawa do dodatkowych roszczeń po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy kredytu. Postanowienie to potwierdza wcześniejsze stanowisko TSUE wyrażone w orzeczeniach zapadłych w sprawach o sygnaturach: C‑520/21, C‑140/22 oraz C‑756/22.
Styczniowe postanowienie jest o tyle istotne, że unijny Trybunał po raz pierwszy odniósł się bezpośrednio do kwestii waloryzacji. Takimi roszczeniami banki wciąż straszą Frankowiczów, po zanegowaniu rzekomego prawa do domagania się przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. W wyniku najnowszej decyzji TSUE, konsumenci uzyskali dodatkowe narzędzie i argumenty umożliwiające skuteczną obronę przed tego rodzaju bezpodstawnymi roszczeniami wysuwanymi przez banki, a nowa strategia procesowa banków ewidentnie skazana jest na porażkę.
Dzięki jednoznacznemu stanowisku TSUE, w 2024 roku sądy powszechne rozpoznające sprawy inicjowane przez banki, nie powinny mieć już żadnych wątpliwości — bankom nie przysługuje z tytułu wadliwych umów kredytowych żadna dodatkowa rekompensata. Jednocześnie Frankowicze nie mają powodów do obaw, że po złożeniu pozwu o ustalenie nieważności umowy kredytu, czeka ich konieczność uregulowania na rzecz banków jakichkolwiek kwot ponad wykorzystany kapitał kredytu.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl