Dnia 9 października 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, pod przewodnictwem SSO Eweliny Felisak-Sanockiej, wydał wyrok w sprawie o sygn. akt XXVIII C 1445/22, w którym:
- ustalił nieważność umowy kredytu hipotecznego zawartej pomiędzy Klientami Kancelarii, a Bankiem Millenium S.A. w 2007 roku,
- zasądził od Banku Millennium S.A. na rzecz każdego z Klientów Kancelarii po 161 517,95 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 7 stycznia 2023 r. do dnia zapłaty,
- oddalił powództwo w pozostałym zakresie,
- zasądził od Banku Millennium S.A. na rzecz Powodów koszty procesu, w tym koszty zastępstwa procesowego.
XXVIII C 1445. 22 wyrok_z_dnia_09_10_2024_r_SO w Warszawie
Omawiana sprawa została zainicjowana pozwem w styczniu 2022 r. Już w pozwie Kancelaria zgłosiła roszczenie o ustalenie nieważności całej umowy kredytu frankowego oraz o zwrot wpłaconych w wykonaniu tej nieważnej umowy kwot, zgodnie z obowiązującą teorią dwóch kondykcji. Bank w odpowiedzi na pozew z maja 2023 roku zanegował zasadność wszystkich roszczeń strony powodowej, kwestionując umieszczenie w umowie jakichkolwiek niedozwolonych klauzul przeliczeniowych nawet tych o numerach 3178 i 3179, a także wskazując na brak interesu prawnego Kredytobiorców w domaganiu się ustalenia nieważności całej umowy kredytu powiązanego z frankiem szwajcarskim.
W dalszej kolejności Kancelaria złożyła w lipcu 2023 r. wniosek o zabezpieczenie postępowania poprzez zawieszenie obowiązku Kredytobiorców do dalszej spłaty rat kredytu. Sąd niestety oddalił wniosek strony powodowej, stąd na decyzję Sądu wniesiono zażalenie.
Pozwany bank podniósł także zarzut zatrzymania, jednakże biorąc pod uwagę stanowisko wyrażone w tym zakresie przez TSUE zarówno w grudniu 2023 r. ws. C‑28/22, jak też w maju 2024 r. ws. C‑424/22, a także uchwałę Sądu Najwyższego ws. III CZP 31/23 nie było już wątpliwości, że zarzut ten nie zostanie przez Sąd uwzględniony. TSUE i SN bowiem wykluczyły możliwość powoływania się przez banki na zarzut zatrzymania, ponieważ stosowanie tego zarzutu w procesach frankowych jest niezgodne z przepisami unijnej dyrektywy konsumenckiej. Dodatkowo nawet uwzględnienie zarzutu zatrzymania nie powinno skutkować pozbawieniem konsumenta prawa do odsetek ustawowych za opóźnienie.
W sprawie odbyło się kilka rozpraw. Podczas pierwszej z nich Sąd przesłuchał Klientów Kancelarii na okoliczności związane z procesem uzyskiwania kredytu, natomiast na kolejne terminy wzywani byli świadkowie, którzy się nie stawiali, stąd Sąd ostatecznie pominął wniosek Banku o ich przesłuchanie. Sąd postanowił pominąć z uwagi na jego nieprzydatność także wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego, wskazując, że przeprowadzenie tego dowodu przyczyniłoby się do przedłużenia postępowania i nie wyjaśniłaby okoliczności istotnych dla sprawy. Ostatecznie w dniu 9 października 2024 r. zapadł korzystny w całości dla Klientów Kancelarii wyrok.
Ciekawostki procesowe:
✅ W sprawie odbyły się aż 4 rozprawy i publikacja wyroku, który zapadł po 30 miesiącach od wniesienia pozwu,
✅ Sąd nie uwzględnił zgłoszonego przez bank zarzutu zatrzymania opierając się na rozstrzygnięciu Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 grudnia 2023 r. (C‑28/22) oraz z 8 maja 2024 r. (C‑424/22) oraz uchwale SN z 19 czerwca 2024 r. (III CZP 31/23),
✅ Sąd pominął wnioski stron o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego, a także wniosek banku o przesłuchanie świadków, pracowników banku,
✅ Sąd w toku postępowania sądowego niestety nie udzielił Klientom Kancelarii zabezpieczenia – na decyzję sądu zostało złożone zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Wyrok w opisanej sprawie nie jest prawomocny.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl