Kurs CHF systematycznie się umacnia, a realne zadłużenie kredytobiorców w przeliczeniu na złotówki jest często nawet o kilkadziesiąt procent wyższe od tego, które zaciągnęli przed kilkunastoma laty — jakie możliwości radzenia sobie z rosnącymi zobowiązaniami mają zatem Frankowicze?
Frankowicze mogą m.in.:
✔️ Dokonać przewalutowania kredytu: istnieje możliwość przewalutowania kredytu z franków na złotówki. Nie będzie to jednak korzystne z uwagi na wysoki obecnie kurs franka szwajcarskiego. Również ugody przygotowywane przez banki, to rozwiązanie zaproponowane przez KNF, zgodnie z którym klienci banków zaczęliby rozliczać się z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej wtedy o marżę. Zawarcie ugody na takich warunkach nie jest niestety korzystne dla kredytobiorców frankowych, stąd nie spotyka się z zainteresowaniem konsumentów.
✔️ Spłacać kredyt bezpośrednio we frankach. Korzystniejsze od wpłacania PLN, które następnie bank przelicza na CHF po ustalonym przez siebie kursie, może okazać się samodzielne skupowanie franka szwajcarskiego np. za pośrednictwem kantorów internetowych. Dzięki temu można zaoszczędzić na tzw. spreadzie walutowym i np. akumulować walutę w okresach, kiedy kurs będzie atrakcyjniejszy.
✔️ Skorzystać ze wsparcia BGK: niektórzy kredytobiorcy mogą również wnioskować o wsparcie BGK na pokrycie rat z tytułu kredytu we frankach. Fundusz wsparcia kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby, które sprzedały dom lub mieszanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale z uzyskanej kwoty nie spłaciły go w całości. W ten sposób można uzyskać pożyczkę na maksymalnie 72 tysiące złotych.
✔️ Zakwestionować umowę w sądzie, domagając się odfrankowienia, a nawet unieważnienia umowy kredytu frankowego, co pozwoli w pierwszym przypadku odzyskać nadpłatę, jaka powstała na skutek spłaty rat przeliczanych po kursie ustalanym jednostronnie przez bank, a także obniżyć saldo konieczne do spłaty na przyszłość nawet o 1/3, a w drugim — po wzajemnym zwrocie świadczeń i wykreśleniu zabezpieczenia hipotecznego, zakończyć relację z bankiem. Rozpoczęcie procesu sądowego z bankiem, to aktualnie jedyna możliwość na pozbycie się wadliwego i wysoce ryzykownego produktu, jakim jest kredyt indeksowany/ denominowany w walucie obcej.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl