Po zamieszaniu, które wybuchło 20 lipca 2023 r., kiedy to sąd opublikował postanowienie o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku, pojawiło się mnóstwo dyskusji dotyczących dalszego postępowania we frankowych sporach sądowych z Getinem. Od tej pory Kredytobiorcy chcący zakwestionować swoją umowę kredytową zawartą z upadłym podmiotem, stracili możliwość składania pozwu do sądu o zapłatę, na rzecz zgłoszenia swoich wierzytelność do masy upadłościowej banku, zarządzanej przez syndyka — Marcina Kubiczka. Jednocześnie Frankowicze wciąż mogą składać do sądu pozwy o ustalenie, że umowa kredytu frankowego jest nieważna.
Jak natomiast wygląda obecnie sytuacja Frankowiczów Getin, którzy mają już swoje sprawy w sądach? Minęło wystarczająco czasu, aby wyciągnąć jakieś wnioski i zauważyć pierwsze decyzje dotyczące spraw prowadzonych przeciwko Getin Bank, a właściwie tego co po nim pozostało, czyli masy upadłościowej.
Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku zauważalne jest, że wielu sędziów podejmuje decyzje o zawieszeniu postępowania na podstawie art. 174 par. 1 pkt. 4 k.p.c., a syndyk masy upadłości zostaje wezwany do udziału w sprawie. Postępowanie zostaje zawieszone do czasu rozstrzygnięcia kwestii wpisu wierzytelności na listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. W sytuacji, gdy roszczenie kredytobiorcy zostanie uwzględnione na liście wierzytelności — postępowanie o zapłatę zostanie po zawieszeniu umorzone. Natomiast, gdy roszczenie nie zostanie uwzględnione na liście wierzytelności, możliwe będzie wznowienie zawieszonego postępowania o zapłatę.
Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie sprawy spotyka ten sam los! Postępowania dotyczące umów kredytów lub pożyczek powiązanych z walutami obcymi zawartych z Getin Noble Bankiem lub jego poprzednikami prawnymi, w których występuje żądanie ustalenia nieważności umowy lub nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z nieważnej umowy, mogą się nadal toczyć. Uzyskanie prawomocnego wyroku w zakresie nieważności umowy pozwoli kredytobiorcom na usunięcie hipoteki w księdze wieczystej i wpisów w BIK.
Nasuwa się jeszcze jedno pytanie, co w przypadku sporów z jednoczesnym żądaniem ustalenia i zapłaty? Postępowania takie powinno być częściowo zawieszone co do zapłaty, natomiast prowadzone dalej co do ustalenia. Zdaniem Kancelarii najrozsądniejszym działaniem, byłoby dalsze prowadzenie przez Sądy tych postępowań i wydawanie przynajmniej wyroków częściowych przesądzających o tym, że umowa kredytu frankowego jest nieważna.
Część kredytobiorców Getinu posiada w swoich rękach jeszcze jedno, alternatywne rozwiązanie. Kredytobiorca posiadający nieruchomość obciążoną hipoteką, może wystąpić z powództwem o ustalenie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. W takich sprawach Sąd ma kompetencje do zbadania czy podstawa wpisu hipoteki, czyli zawarta umowa kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, jest ważna. Korzystny dla kredytobiorców wynik Sądu doprowadzi do wykreślenia hipoteki z treści księgi wieczystej.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez syndyka – Marcina Kubiczka, do 22 sierpnia zostało zgłoszonych 27 tys. wierzytelności, a większość z nich przez Frankowiczóe. Przypomnijmy, do 21 sierpnia 2023 r. można było dokonać bezpłatnego zgłoszenia swoich wierzytelności. Przekroczenie terminu nie przekreśla jednak ważności zgłoszenia. Chętni wciąż mogą zgłosić swoje wierzytelności, jednak już za dodatkową, obowiązkową opłatą w wysokości 1 010,49 zł. Należy mieć również na uwadze, że czynności podjęte przez syndyka przed zgłoszeniem przez spóźnialskiego kredytobiorcę wierzytelności będą uznane za skuteczne.
Zdaniem wielu ekspertów klienci Getin wciąż mają o co walczyć. Większość umów została zwarta w 2008 r., zazwyczaj na okres 30 lat, a zatem dla wielu Frankowiczów jest to dopiero połowa drogi do całkowitej spłaty kredytu. Biorąc pod uwagę perspektywę dalszej spłaty np. przez kolejne 15 lat, koszty prowadzenia sprawy sądowej nie stanowią tak znacznego wydatku.
Ponadto przypomnijmy, że Frankowicze z Getin Banku wciąż mogą ubiegać się o zawieszenie spłacania rat na czas trwania postępowania. Kancelaria również uzyskuje pierwsze postanowienia o zabezpieczeniu ws. przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Getin Noble Banku, wydane już po ogłoszeniu upadłości banku, o czym więcej powiemy już wkrótce.
Warto zaznaczyć, że szanse na odzyskanie wszystkich nadpłaconych do banku kwot są minimalne, bo w pierwszej kolejności z masy upadłościowej zaspokajane będą roszczenia podmiotów uprzywilejowanych. Na czele kolejki jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wraz z kilkoma bankami przeznaczył na restrukturyzację Getin Banku około 10 mld zł. Każda kolejna rata spłacana do Getin Banku w upadłości niepotrzebnie powiększa kwotę, której już nie da się odzyskać.
Zgodnie z czerwcowym wyrokiem TSUE większość sądów uznaje, że kredytobiorcom przysługuje forma zabezpieczenia na czas trwania procesu frankowego. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w której kapitał kredytu został już nadpłacony, a o zwrot nadpłaty z masy upadłościowej będzie trudno.
Patrząc przez pryzmat pierwszych wydawanych ws. upadłego Getinu postanowień o zabezpieczeniu oraz czerwcowego wyroku TSUE, można mieć duże nadzieje na pozytywne podejście sądów odwoławczych do kwestii zabezpieczenia roszczeń kredytobiorców frankowych.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl