Prowadzimy nie tylko sprawy z powództwa kredytobiorców przeciwko bankom, ale także te, w których to bank pozwał konsumenta o zapłatę. Linia obrony stosowana przez Kancelarię jest oczywiście szeroka i bogata w argumenty, nie tylko i nie zawsze te wykorzystywane w sprawach tzw. kredytów frankowych, bowiem banki pozywają zarówno kredytobiorców frankowych, jak i tych posiadających kredyty złotówkowe.
W przypadku każdego rodzaju kredytu banki obowiązuje art. 75c Prawa bankowego. Zgodnie z jego ust. 1 i 2 Jeżeli kredytobiorca opóźnia się ze spłatą zobowiązania z tytułu udzielonego kredytu, bank wzywa go do dokonania spłaty, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni roboczych. W wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, bank informuje kredytobiorcę o możliwości złożenia, w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania, wniosku o restrukturyzację zadłużenia. Pomimo, że przepis ten obowiązuje od 27 listopada 2015 r., to banki jeszcze przez długi czas go nie stosowały, a to oznacza jedno – brak skutecznego wypowiedzenia umowy i w konsekwencji przedwczesność wytoczonego powództwa.
Każdorazowo przed wypowiedzeniem umowy kredytowej bank ma obowiązek dać kredytobiorcy drugą szansę. W sytuacji, gdy kredytobiorca popada w opóźnienie ze spłatą zaciągniętego kredytu, bank powinien przed wypowiedzeniem umowy wezwać go do zapłaty oraz umożliwić złożenie wniosku o restrukturyzację zadłużenia. Ratio legis artykułu 75c Prawa bankowego polega bowiem na ułatwieniu kredytobiorcom spłaty kredytu w przypadku nastąpienia przejściowych trudności i tym samym uniknięcia najdotkliwszego skutku, jakim jest niewątpliwie wypowiedzenie umowy i postawienie całej należności w stan natychmiastowej wymagalności. Druga szansa przysługuje każdemu kredytobiorcy: zarówno konsumentowi, jak i przedsiębiorcy.
W orzecznictwie sądowym dotychczas spory budziły skutki prawne naruszenia tego obowiązku. Przeważał pogląd, że wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne, gdy uprzednio nie doręczono kredytobiorcy odpowiedniego wezwania (np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 czerwca 2019 r., I ACa 1132/18, wyrok SA w Gdańsku z 15.04.2019 r., V ACa 663/18; czy wyrok SA w Krakowie z 8.11.2019 r., I ACa 1213/18). Rzadziej sądy przyjmowały, że wypowiedzenie jest ważne, a bank ponosi jedynie odpowiedzialność odszkodowawczą wobec kredytobiorcy (np. wyrok SO w Sieradzu z 23.05.2018 r., I Ca 180/18). Nasza Kancelaria sporządzając pisma procesowe w imieniu swoich Klientów zawsze szczegółowo bada, czy bank dopełnił ustawowego obowiązku i często podnosi zarzut naruszenia art. 75c ustawy Prawo bankowe. Wskazujemy jednocześnie, że do wypowiedzenia umowy – niepoprzedzonej wezwaniem do zapłaty i informacją o możliwości wnioskowania o restrukturyzację — doszło przedwcześnie, stąd roszczenie nie stało się wymagalne, a powództwo banku zasługuje na oddalenie w całości.
W wyroku z 18.06.2021 r. (IV CSKP 92/21) Sąd Najwyższy — trafnie — przychylił się do pierwszego poglądu. Uznał, że w przypadku gdy bank naruszył obowiązki określone w art. 75c Prawa bankowego, wypowiedzenie umowy kredytowej jest bezskuteczne. W uzasadnieniu wyroku przedstawił pogłębioną analizę historyczną oraz funkcjonalną tego przepisu.
W konsekwencji, jeżeli bank dokona wypowiedzenia umowy kredytu, wytoczy przeciwko kredytobiorcy powództwo o zapłatę kwoty kredytu i takie uchybienie obowiązkowi banku zostanie stwierdzone w wyroku sądu, to okazuje się, że bank – często po kilku latach od wypowiedzenia umowy – powraca do punktu wyjścia. Musi więc anulować naliczone odsetki karne za opóźnienie, wezwać kredytobiorcę do zapłaty i poinformować o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację, a następnie złożyć skutecznie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Na zakończenie bank oczywiście musi ponownie wytoczyć powództwo o zapłatę. Konsekwencje dla banków są więc dotkliwe, a dla konsumentów art. 75c Prawa bankowego może stanowić jeden z argumentów do wykorzystania w obronie podczas procesu sądowego z bankiem.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl