Podstawą do rozpoczęcia postępowania sądowego w sprawie tzw. kredytu CHF jest opracowanie pozwu, który powinien zawierać odpowiednio sformułowane roszczenia poparte trafną argumentacją natury prawnej.
Czas jaki mija od wniesienia pozwu do zapadnięcia wyroku w dużej mierze zależy od sądu, w którym toczy się postępowanie oraz sędziego rozpatrującego konkretną sprawę. Oczywiście pełnomocnicy również mają swój niewielki na to wpływ, ponieważ pisma procesowe zawierające jasne określenie czego się domagamy wraz z odpowiednim uzasadnieniem, pozwalają przekonać sędziego do słuszności naszych twierdzeń i tym samym przyczyniają się do sprawniejszego przebiegu postępowania sądowego.
Niestety w większości sprawy w I instancji trwają średnio od ok. 12 do 24 miesięcy, natomiast w II instancji jest to od 12 do 18 miesięcy.
Coraz częściej jednak ustalenie nieważności “kredytu frankowego” odbywa się już na pierwszej rozprawie. Obserwujemy, że sędziowie ograniczają postępowanie do przesłuchania kredytobiorców, pomijając jednocześnie wnioski banków o przesłuchanie ich pracowników, zwłaszcza tych, którzy nie brali udziału w udzielaniu danego kredytu. Czasami zeznania świadków przeprowadzane są na piśmie, dzięki czemu nie ma konieczności przesłuchiwania ich podczas rozprawy.
Są także sędziowie, którzy idą jeszcze dalej, a mianowicie na posiedzeniu niejawnym rozpoznają wnioski dowodowe stron oddalając je (włącznie z przesłuchaniem kredytobiorców) i wydają wyroki w trybie tzw. ustawy COVID-19 na posiedzeniu niejawnym. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii sąd może zamknąć rozprawę i wydać orzeczenie na posiedzeniu niejawnym po uprzednim odebraniu od stron stanowisk na piśmie, jeżeli postępowanie dowodowe zostało przeprowadzone w całości. Jest to bez wątpienia najsprawniejszy sposób działania, który zważywszy na zawieranie umów kredytów CHF przy wykorzystaniu wzorców umownych, jest w pełni uzasadniony i sprzyjający zasadzie szybkości postępowania. Oczywiście wydawane w ten sposób wyroki są korzystne dla Frankowiczów, bowiem ustalają nieważność zawartych przez nich umów kredytowych.
Sporadycznie już tylko sędziowie dopuszczają wnioski dowodowe z opinii biegłego sądowego, bowiem wyliczenia obrazujące w jakiej wysokości powstała nadpłata na skutek “odfrankowienia” coraz rzadziej przydaje się do wydawania wyroków. Zdecydowana większość zapadających w sprawach CHF wyroków, to wyroki ustalające nieważność umów.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl