Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie do uchwały z 28 kwietnia 2022 r. (III CZP 40/22).
O samej uchwale już pisaliśmy tutaj:
W kwietniu Sąd Najwyższy wydał uchwałę, z której wynika, że postanowienia umowy, które upoważniają bank do jednostronnego oznaczenia kursu do wyliczenia długu i rat, są sprzeczne z naturą kredytu indeksowanego. Postanowienia takie nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy, czyli są abuzywne w rozumieniu art. 3851 kodeksu cywilnego. Powyższa teza po raz kolejny potwierdza ugruntowane już w zakresie klauzul abuzywnych orzecznictwo i co do zasady dla samych konsumentów wiele nie zmienia.
Czy pojawiła się nadzieja dla przedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyt CHF?
Kredyty waloryzowane (denominowane lub indeksowane) do franka szwajcarskiego wbrew ogólnej opinii były udzielane nie tylko konsumentom na cele mieszkaniowe. W mniejszym zakresie Banki udzielały również kredytów i pożyczek powiązanych z CHF przedsiębiorcom. Co spowodowało, że kolejne osoby- przedsiębiorcy także wpadli w pułapkę Banków.
O ile wyroki ustalające nieważność tzw. kredytów frankowych zaciągniętych przez konsumentów są już praktycznie normą, to droga przedsiębiorców do tego celu dopiero się zaczyna.
Jednak co ważniejsze, Uchwała (III CZP 40/22) jednoznacznie kieruje nową linię, pozwalając na walkę z bankami nie tylko kredytobiorcom konsumentom, ale także przedsiębiorcom, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany/denominowany. Dowolność w ustalaniu wysokości świadczeń jest niedopuszczalna w każdej umowie frankowej, nie tylko konsumenckiej – to sedno najnowszego wyroku SO w Warszawie.
Jaka jest więc pozycja prawna Frankowiczów-przedsiębiorców?
Uchwała SN III CZP 40/22 z dnia 28.04.2022 r. to w zasadzie nowy rozdział w sprawach frankowych. Rozstrzygnięcie jak i uzasadnienie, które zostało opublikowane co do zasady potwierdzają ugruntowaną linię orzeczniczą, odnośnie sprzeczności z prawem umów waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego, tj. takich, w których co prawda kwota kredytu jest wypłacona klientom w PLN, jednakże ze względu na umieszczone w umowach klauzule przeliczeniowe wysokość zadłużenia prezentowana w CHF oraz raty są uzależnione od wysokości kursu PLN/CHF.
O ile orzecznictwo w sprawach konsumenckich, jest już co do zasady ugruntowane, to spory, w których powodem był Frankowicz-przedsiębiorców, nadal budziły obawy co do pozytywnego rozstrzygnięcia. Od wydania wspomnianej już Uchwały w zasadzie nie ma już wątpliwości – zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy mogą skutecznie domagać się unieważnienia umowy kredytu frankowego!
I tak, przed Sądem Okręgowym w Warszawie w sprawach przeciwko Raiffeisen Bank w dniu 30 października 2018 roku (sygn. akt XII Ga 986/18) oraz w dniu 9 listopada 2019 roku (sygn. XXV C 762/19) zapadły pozytywne dla Frankowiczów-przedsiębiorców wyroki.
Kolejno wyrokiem z 17 czerwca 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o sygn. XXIII Ga 1713/21 podzielił pogląd przedsiębiorców, że kredyt frankowy, którego mechanizm wymaga stosowania wewnętrznych kursów bankowych narusza naturę umowy, a w konsekwencji jest nieważny. Bank złożył apelację, twierdząc, że umowa jest ważna, a stosowanie kursów z tabel bankowych jest powszechnie przyjęte i zgodne z prawem. Sąd Okręgowy w Warszawie, jako sąd drugiej instancji, nie zgodził się z poglądem banku. Uznał, że wyrok pierwszej instancji odpowiada prawu, a w ustnym motywach przywołał uchwałę Sądu Najwyższego III CZP 40/22 z 28 kwietnia 2022 r. W tej uchwale Sąd Najwyższy potwierdził, że odesłanie do kursów z tabel bankowych narusza naturę stosunku umowy kredytu indeksowanego. Rozstrzygnięcie to jest jednym z pierwszych wyroków prawomocnych dotyczących przedsiębiorców, co do których nie mają zastosowania przepisy o ochronie konsumentów (ustawa Kodeks cywilny oraz Dyrektywa 93/13). Przedsiębiorcy nie podlegają także ochronie wynikającej z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Wyłączną podstawą rozstrzygnięcia są więc klasyczne przepisy polskiego kodeksu cywilnego.
Także jedno z najnowszych orzeczeń potwierdza rosnącą pozycję przedsiębiorców w sporach z bankami. Dnia 5 maja 2022 r zapadł Wyrok w Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt XVI GC 762/18). Sąd uznał, że umowa kredytu jest bezwzględnie nieważna, powołując się przy tym na ostatnią uchwałę SN, czyli niezgodność z naturą stosunku prawnego kredytu waloryzowanego do waluty obcej. Zdaniem sądu nie może być tak, że tylko jedna strona, ta mocniejsza, czyli bank, ma nieograniczone prawo do kształtowania tego rodzaju świadczenia.
Reasumując, Uchwała jest zdecydowanie bardzo ważna i potwierdza racje Frankowiczów będących przedsiębiorcami. Do unieważnienia umowy kredytu indeksowanego wystarczy fakt stosowania przez bank tak zwanej tabeli kursów. Klauzule abuzywne nie wiążą stron umowy zawartej między bankiem i przedsiębiorcą i najważniejsze – Frankowicze-przedsiębiorcy również mogą skutecznie zawalczyć w sądzie o swoje pieniądze. Bez wątpienia bowiem rosnący kurs franka szwajcarskiego doskwiera nie tylko konsumentom, ale również przedsiębiorcom.
Na zakończenie przypominamy, że okres przedawnienia w przypadku przedsiębiorcy jest inny (krótszy!), niż w przypadku roszczeń konsumentów. Dlatego przedsiębiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach, nie powinni długo odkładać decyzji o pozwaniu Banku, bowiem okres przedawnienia w ich sprawach wynosi tylko 3 lata.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl