Niechętny początkowo BNP Paribas, pod koniec 2021 roku zdecydował się zaproponować Frankowiczom własny, pilotażowy format ugód. Jego przyczyną była oczywiście szybko rosnąca liczba pozwów o ustalenie nieważności umów „kredytów frankowych”. Bank nie przychylił się do pomysłu KNF i nie wdrożył programu ugód w kształcie określonym przez Przewodniczącego KNF. Prawdopodobnie spełnienie warunków ugód określonych przez KNF byłby dla banku za dużym obciążeniem. Wartość portfela kredytów powiązanych z CHF na 30 czerwca 2022 r. wynosiła 4,4 mld złotych, a składają się na niego umowy kredytu budowlanego przejęte w wyniku fuzji z Bankiem Gospodarki Żywnościowej, jak również umowy frankowe dawnego Fortis Bank Polska.
Według danych aktualnych na dzień 5 sierpnia 2022 roku, bank zaproponował zawarcie ugód 3 960 wybranym klientom, z czego 890 zaakceptowało warunki porozumienia, ale jednocześnie tylko 665 podpisało ugody. Co istotne bank poinformował, że indywidualne negocjacje prowadzi głównie z klientami, z którymi pozostaje już w sporze prawnym oraz z tymi, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo wejścia na ścieżkę sądową. Można zatem przyjąć, że jedynym argumentem, który skłoni Bank do wyjścia z propozycją ugodową, jest skierowanie do sądu pozwu o unieważnienie umowy kredytu frankowego lub jej odfrankowienie.
Bank BNP Paribas wybranym kredytobiorcom frankowym zaproponował przekształcenie kredytu frankowego w złotowy z oprocentowaniem na podstawie stawki WIBOR oraz nieznaczną obniżkę salda zadłużenia – z uzyskanych w prowadzonych przez Kancelarię sprawach wynika, że punktem wyjścia negocjacji była propozycja zmniejszenia salda kredytu o zaledwie ok. 20 procent. Zważywszy jednak na rosnący stale WIBOR, oferta banku BNP Paribas nie jest w ogóle konkurencyjna w stosunku do tego co można uzyskać w wyniku postępowania sądowego. Korzyści finansowe z unieważnienia umowy frankowej wielokrotnie przewyższają zyski z potencjalnej ugody z bankiem BNP Paribas.
Kredytobiorcy posiadający umowy zawarte z dawnym BGŻ lub Fortis Bank nie mają więc innego wyjścia, jak pozwać Bank, nawet jeśli postępowanie miałoby się zakończyć ugodą, ponieważ w innym wypadku nie mogą liczyć na jakąkolwiek propozycję ugodową od BNP Paribas. Przedstawiając sytuację Banku w liczbach, z uwzględnieniem spraw zakończonych prawomocnymi wyrokami, kredytobiorcy z BNP Paribas wytoczyli łącznie 3.016 powództw domagając się unieważnienia umowy kredytu CHF lub odfrankowienia, a łączna wartość dochodzonych przez nich roszczeń sięgnęła na koniec czerwca br. kwoty 1.228,72 mln zł, wobec 858,03 mln na koniec grudnia 2021 r.
Również Klienci naszej Kancelarii, którzy zdecydowali się wytoczyć w kwietniu 2021 r. sprawę przeciwko BNP Paribas o unieważnienie umowy zawartej z dawnym Fortis Bank, po roku od zainicjowania postępowania sądowego otrzymali propozycję zawarcia ugody. Przedstawione przez Bank warunki były zdecydowanie korzystniejsze od przytoczonych powyżej, proponowanych innym kredytobiorcom, którzy zdecydowali się na proces sądowy.
Założenia zaproponowanej ugody stanowiły, iż strony dokonają przewalutowania na PLN aktualnego zadłużenia z tytułu tzw. kredytu frankowego, a następnie dokonają umorzenia części kredytu, co będzie odpowiadało sytuacji, jakby kredyt został przewalutowany po kursie oscylującym w granicach 2 CHF/PLN. Dodatkowo zaproponowano zastosowanie zmiennej stopy procentowej opartej na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M (zmiennego w okresie kredytowania) i marży w wysokości 0,9900 % (stałej w okresie kredytowania) lub stałą stopę procentową w wysokości 5,95% do końca okresu kredytowania. Porównując więc powyższe warunki z ogólnymi założeniami ugód oferowanych Frankowiczom, Klienci Kancelarii po przeprowadzonych negocjacjach uznali, że ustalone warunki porozumienia są dla nich korzystne i byli gotowi zakończyć spór z bankiem ugodowo. Bank jednak pomimo zaakceptowania przez Kredytobiorców warunków potencjalnej ugody, nie sfinalizował rozmów ugodowych, w związku z czym wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał umowę kredytu za nieważną w całości i zasądził od Banku kwoty 73.709,72 CHF oraz 185,89 zł. O powyższym szybko uzyskanym i korzystnym wyroku mogą Państwo przeczytać tutaj
Zmiana stanowiska Banku może prowadzić do uzasadnionych wątpliwości odnośnie intencji Banku w proponowaniu zawarcia ugód, a także jego rzetelności i wiarygodności. Wydaje się bowiem, że skoro Bank wychodzi z propozycją ugody, a po negocjacjach strony ustalają satysfakcjonujące warunku, to zawarcie ugody powinno być już tylko formalnością. Tymczasem Bank BNP Paribas bez żadnego uzasadnienia wycofał się z propozycji ugodowej, co stawia go ponownie z niekorzystnym świetle, pozwalając postawić w wątpliwość rzeczywiste intencje Banku.
Powyższy przykład doskonale obrazuje, że wyłącznie wytoczenie postępowania sądowego może skłonić Bank do podjęcia jakichkolwiek rozmów ugodowych, ale nawet dojście do porozumienia w kwestii ugody, nie przesądza jeszcze o tym, że strony taką ugodę zawrą. Zarówno umowy frankowe danego Fortis Bank Polska, jak i Banku BGŻ zawierają liczne, poważne wady prawne, które pozwalają uzyskiwać kredytobiorcom korzystne wyroki, bowiem sądy unieważniają takie umowy kredytów denominowanych w CHF. Niezależnie od tego warto ponownie podkreślić, że skutkiem wygranej sprawy sądowej, jest ustalenie nieważności umowy kredytu CHF i zasądzenie zwrotu wszystkich uiszczonych kwot, które tak jak w uzyskanym przez Kancelarię wyroku mogą być znaczne. Kredytobiorcy na takim rozstrzygnięciu zyskują finansowo wielokrotnie więcej, niż zyskaliby wskutek zawarcia ugody, tak jak Klienci Kancelarii w opisywanej sprawie. Wyrok nie jest prawomocny, bank złożył apelację.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl