Frankowicze, którzy zdecydowali się pozwać bank, coraz częściej otrzymują propozycje ugodowego zakończenia sporu i zwracają się do naszej Kancelarii z pytaniem – czy to się opłaca?
Dotychczas ofertę przewalutowania zgodnie ze wzorcem KNF (zmiana kredytu jakby od początku był on kredytem PLN oprocentowanym WIBOR plus marża) proponuje PKO BP, a do końca października ma ją także złożyć ING Bank Śląski. mBank do tej pory nie podjął decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według propozycji przewodniczącego KNF ani nie podjął żadnych kroków w celu uzyskania jakichkolwiek zgód korporacyjnych w tej sprawie. Nie wiadomo, jak w tej sprawie zachowa się także Raiffeisen International Bank. Natomiast Bank Millennium nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez KNF, zamiast tego próbuje porozumieć się z nimi na własnych zasadach.
Ponieważ dotąd najwięcej naszych klientów posiadających kredyty pseudofrankowe w PKO BP otrzymało zaproszenia do rozpoczęcia rozmów ugodowych przybliżymy szczegóły działań podjętych przez ten bank. Otóż w lipcu kredytobiorcy (powodowie) otrzymali propozycje powyżej wskazanego przewalutowania z informacją, że jeśli są nią zainteresowani, to bank przygotuje szczegółową kalkulację finansową. Pomimo zgłoszenia chęci poznania rozliczeń, żaden z kredytobiorców do dziś jej nie otrzymał. Obecnie bank proponuje skierowanie spraw do mediacji przed Sądem Polubownym przy KNF, bank twierdzi, że: “Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta” — komunikat PKO BP.
Czy rzeczywiście jest tak, jak wskazuje bank?
W naszej opinii postępowanie mediacyjne może trwać ok. 1–2 lat, co oznacza, że jest to czas porównywalny z czasem, w którym wyroki w sprawach CHF wydaje Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznający obecnie największa liczbę sporów frankowych. O ile sam proces będzie bezkosztowy, to cały zysk osiągnięty dzięki ugodzie i przewalutowaniu kredytu, zostanie opodatkowany stawkami 17 i 32 proc. Analizując swoją sprawę, każdy kredytobiorca winien wziąć więc pod uwagę, że przewalutowanie samo w sobie jest rozwiązaniem mniej korzystnym niż ustalenie nieważności umowy lub „odfrankowienie” kredytu, a dodatkowe opodatkowanie zysku może pozbawić to rozwiązanie ekonomicznej opłacalności. Dodatkowo warto pamiętać, że oprocentowanie WIBOR jest obecnie na bardzo niskim poziomie, a wzrost stawki referencyjnej będzie miał wpływ na wysokość rat kredytu. Warto podkreślić, że na zlecenie kredytobiorców analitycy przygotowują szczegółowe kalkulacje kwot dochodzonych w przypadku odfrankowienia, a także salda po eliminacji klauzul przeliczeniowych, które każdorazowo załączane są do składanych przez konsumentów pozwów. Stąd dziwi fakt, że bank jako instytucja finansowa, nie jest w stanie przedstawić parametrów finansowych propozycji ugodowej, wyliczyć salda po konwersji, czy tez kwoty ewentualnej nadpłaty.
Czy więc warto przystąpić do mediacji z bankiem? Nasza odpowiedź brzmi TO ZALEŻY.
Jeśli chcą Państwo zakończyć wcześniej spór, niż będzie trwało całe, dwuinstancyjne postępowanie sądowe i satysfakcjonuje Państwa przewalutowanie kredytu po stawce WIBOR plus marża z jednoczesnym osiągnięciem zdecydowanie niższej korzyści niż chociażby zwrot nadpłat powstałych na skutek uznania za bezskuteczny wbudowany przez bank do umowy kredytu mechanizm indeksacji czy denominacji, to warto rozważyć przystąpienie do rozmów z bankiem.
Natomiast jeśli czas i środki, jakie zaangażowali Państwo w proces z bankiem sprawiają, że proponowane przez bank rozwiązanie nie będzie satysfakcjonujące, to kontynuujcie zainicjowane postępowania sądowe. Obecna linia orzecznicza w sprawach kredytów frankowych pokazuje wyraźnie, że najczęściej zapadają wyroki ustalające nieważność „kredytów CHF”, skutkujące wzajemnym zwrotem świadczeń, a więc rozwiązanie najkorzystniejsze ekonomicznie dla Frankowiczów.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl