Dnia 28 kwietnia 2022 r. Sąd Najwyższy wydał kolejną korzystną dla kredytobiorców frankowych uchwałę o sygn. III CZP 40/22, która otwiera przedsiębiorcom – frankowiczom drogę do dochodzenia nieważności umów kredytów indeksowanych do waluty obcej.
W zeszłym roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zwrócił się do SN z zapytaniem o następującej treści:
„Czy w świetle art. 3531 k.c. w zw. z art. 69 ust. 1 i 2 ustawy z 29.08.1997 r. – Prawo bankowe – w wersji sprzed nowelizacji ustawą z dn. 29.07.2011 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, zgodne z naturą stosunku prawnego kredytu indeksowanego do waluty obcej są zapisy umowy i stanowiącego jej część regulaminu, w których kredytodawca jest upoważniony do jednostronnego określenia kursu waluty (bez odniesienia do obiektywnych i weryfikowalnych kryteriów), która została wskazana, jako właściwa do wyliczenia wysokości zobowiązania kredytobiorcy oraz ustalenia wysokości poszczególnych rat kredytu i ich zaliczenia na poczet zobowiązania kredytowego?”
Pytanie dotyczy więc kwestii ważności umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej, w której bank może arbitralnie określać kursy tej waluty, co ma wpływ na kształtowanie wysokości zobowiązania kredytobiorcy, a sposób ustalania kursu nie odnosi się do żadnych obiektywnych kryteriów. W orzecznictwie bowiem mamy do czynienia z rozbieżnością w ocenie charakteru tych postanowień.
Część sądów umowy takie uznaje za nieważne na podstawie ogólnego przepisu kodeksu cywilnego, czyli art. 353 (1). Przepis ten wyraża zasadę swobody umów, czyli jedną z podstawowych norm rządzących się prawem cywilnym – zgodnie z nim: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Inne składy sędziowskie natomiast uważają, że w takim przypadku można mówić o nieważności ze względu na tzw. klauzule abuzywne, czyli powołując się na art. 385 (1) kodeksu cywilnego stanowiący, że postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). To drugie rozumienie nieważności odnosi się tylko do konsumentów, podczas gdy pierwsze może znaleźć zastosowanie także w przypadku przedsiębiorców.
SN w uchwale orzekł, że — po pierwsze — “sprzeczne z naturą stosunku prawnego kredytu indeksowanego do waluty obcej są postanowienia, w których kredytodawca jest upoważniony do jednostronnego oznaczenia kursu waluty właściwej do wyliczenia wysokości zobowiązania kredytobiorcy oraz ustalenia wysokości rat kredytu, jeżeli z treści stosunku prawnego nie wynikają obiektywne i weryfikowalne kryteria oznaczenia tego kursu”.
Po drugie SN wskazał, że “postanowienia takie, jeśli spełniają kryteria uznania ich za niedozwolone postanowienia umowne, nie są nieważne, lecz nie wiążą konsumenta” w rozumieniu zapisu Kodeksu cywilnego dot. klauzul abuzywnych.
Zdaniem SN wszystkie postanowienia umów kredytów frankowych, które pozwalają bankom na dowolne ustalanie kursów walut obcych, są niezgodne z prawem (sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego). To natomiast prowadzi do nieważności umowy w całości albo w części, czyli tzw. odfrankowienia.
Powyższa uchwała otwiera więc drogę do dochodzenia nieważności umów kredytów indeksowanych do waluty obcej także w przypadku umów kredytu o charakterze mieszanym, gdy część kredytu przeznaczona jest na cel niekonsumencki, związany z działalnością gospodarczą lub gdy status konsumenta przysługuje tylko jednemu z kredytobiorców, gdyż przyczyn nieważności umowy będzie można upatrywać nie tylko w abuzywności klauzul przeliczeniowych, ale także w ich sprzeczności z właściwością (naturą) stosunku prawnego. Na uchwale skorzystają głównie kredytobiorcy, który zaciągnęli kredyt powiązany z walutą obcą jako przedsiębiorcy oraz kredytobiorcy ubiegający się o kredyt jako konsumenci, ale którzy następnie nieruchomość faktycznie wykorzystywali w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Uchwała jest także bardzo ważna dla frankowiczów – przedsiębiorców. Zgodne z uchwałą pozostawienie w rękach tylko jednej strony stosunku zobowiązaniowego możliwości wyznaczania kursu stosowanego do przeliczeń wypłaconego kredytu i spłacanych rat, jest bowiem sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego umowy kredytu indeksowanego, a w rezultacie prowadzi do bezwzględnej nieważności umowy z mocy prawa. Uchwała umożliwia unieważnienie umowy kredytu frankowego także w sytuacji, gdy została zawarta przez przedsiębiorcę, jednakże należy pamiętać, że w tej sytuacji odmiennie niż ma to miejsce w sprawach konsumenckich – okres przedawnienia jest krótszy i wynosi tylko 3 lata, dlatego przedsiębiorcom – frankowiczom rekomendujemy niezwłoczne podjęcie działań.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl