Sądy coraz częściej uznają abuzywność postanowień umów o kredyty indeksowane/ denominowane w walucie CHF, co niejednokrotnie prowadzi do ustalenia nieważności całej umowy. Kluczowym zagadnieniem z punktu widzenia postępowania o uznanie konkretnych postanowień umowy za abuzywne jest okoliczność posiadania przez kredytobiorcę statusu konsumenta. Zgodnie z art. 22 Kodeksu Cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową.
Wynajęcie nieruchomości po zawarciu przez konsumenta umowy kredytu nie przekreśla szans na zakwestionowanie takiej umowy – unieważnienie lub odfrankowienie. Bardzo często zdarza się bowiem, że kredytobiorcy kupowali nieruchomości mieszkalne zaciągając tzw. kredyty frankowe, zamieszkiwali w nich przez pewien czas, a następnie wynajmowali. Nierzadko przyczyną najmu były rosnące raty kredytów i trudności w ich bieżącym regulowaniu. W opisanej sytuacji bez wątpienia kredytobiorcom przysługuje status konsumenta, bowiem zakup lokali nie pozostawał w związku z ewentualną prowadzoną przez kredytobiorców działalnością gospodarczą.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 lutego 2013 r., II CSK 351/12 wskazał, że uznanie wynajmowania lokali za działalność gospodarczą albo pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy zależy od skali przedsięwzięcia i aktywności związanej z pobieraniem pożytków cywilnych, a także od kontekstu prawnego. O ile więc kredytobiorca nie dokonywał zakupu kilku lokali celem zagospodarowania tego mienia i takiego nim rozporządzania, które istotnie odbiegało od normalnego wykonywania prawa własności, a dodatkowo z tych operacji nie uczynił sobie lub nie miał zamiaru uczynić stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania, to brak jest związku takiego najmu z prowadzoną działalnością gospodarczą (wyroki NSA z 8 maja 2018 r., II FSK 887/16 oraz z 15 stycznia 2019 r., II FSK 14/17). Tym samym w sprawach, w których kredytobiorcy wynajmowali mieszkania po zawarciu umowy, przysługuje im status konsumenta, a klauzule przeliczeniowe mogą zostać uznane za niedozwolone.
Obserwujemy, że na skutek zarzutów podnoszonych przez pozwane banki, sądy prowadzą dokładne badanie celem ustalenia czy kredytobiorcy frankowi zawarli umowy o kredyt CHF na cele konsumpcyjne czy też uczynili sobie stały, powtarzalny dochód z najmu, co by wskazywało na prowadzenie w tym zakresie działalności gospodarczej. Zawsze jednak istotny jest kontekst prawny i faktyczny, bowiem prowadzimy sprawy w których dwoje partnerów dokonywało zakupu jednocześnie dwóch nieruchomości, celem zabezpieczenia swojej przyszłości, a bezpośrednio po zaciągnięciu kredytu tylko jedna z nich była przez nich zamieszkiwana, a druga wynajmowana i okoliczności te nie stoją na przeszkodzie kwestionowaniu zawartych z bankiem obu umów kredytów powiązanych z walutą obcą. Zdarzają się także sytuacje, w których kredytobiorcy dokonywali zakupu mieszkań, a następnie wyjeżdżali za granicę, a nieruchomości wynajmowali. Przyczyn oddania w najem mieszkania kupionego na kredyt frankowy może być więc naprawdę wiele i mogą być one bardzo różne, jednak wśród części kredytobiorców powstaje wątpliwość, czy wynajem takiego mieszkania nie wpłynie negatywnie na proces z bankiem, a więc czy wynajmując mieszkanie kredytobiorca nie pozbawia siebie szansy na odfrankowienie lub unieważnienie zawartej umowy kredytowej. W większości przypadków okoliczność wynajmowania mieszkania nie pozbawia kredytobiorców statusu konsumenta i z całą pewnością mogą oni domagać się ustalenia nieważności zawartych umów tzw. kredytów frankowych.
Warto jednak pamiętać, że nawet przedsiębiorca, któremu nie przysługuje ochrona analogiczna do ochrony konsumenta, a więc nie może powoływać się na abuzywność klauzul przeliczeniowych może domagać się ustalenia nieważności umowy kredytu CHF na podstawie przepisów ustawy prawo bankowe. W takiej sytuacji musi jednak wykazać, że umowa nie zawierała wszystkich elementów, jakie wymagane są przez prawo, skutkiem czego jako sprzeczna z prawem była nieważna od chwili jej zawarcia.
Niezależnie od powyższego w każdej sytuacji przed wystąpieniem z powództwem o ustalenie nieważności lub odfrankowienie kredytu warto skonsultować konkretny przypadek z profesjonalistą, stąd zachęcamy do kontaktu z Kancelarią i przedstawienia okoliczności w jakich Państwo zaciągnęli swój kredyt CHF.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl