Na tak zadanie pytanie, należy odpowiedzieć przecząco. Orzeczenie przez sąd rozwodu, na mocy którego dochodzi pomiędzy małżonkami do rozdzielności majątkowej, nie wywiera żadnego wpływu na kredyt we frankach oraz zasady jego spłaty. Obydwoje kredytobiorcy są więc co do zasady zobowiązani do dalszej, wspólnej spłaty zaciągniętego w banku kredytu.
Podział majątku
Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód sprawia, że dotychczasowi współmałżonkowie muszą uregulować pomiędzy sobą sprawy majątkowe. W szczególności dotyczy to właśnie wspólnie zaciągniętego kredytu indeksowanego czy denominowanego w CHF.
Na podstawie wyroku rozwodowego może dojść do podziału dotychczasowego majątku wspólnego pomiędzy małżonkami. Sąd w toku takiego postępowania dokonuje podziału wyłącznie składników majątkowych tworzących majątek wspólny, a więc aktywów. Podziałowi takiemu nie podlegają pasywa w postaci zobowiązań, które małżonkowie wspólnie zaciągnęli w trakcie trwania małżeństwa. Dotyczy to również kredytu frankowego. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy sąd przyzna lokal mieszkalny lub dom, na który zostało zaciągnięte zobowiązanie kredytowe, na rzecz tylko jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego z nich.
Warto pamiętać, że sytuacji tej nie zmienia także orzeczenie przez sąd wyłącznej winy jednego ze współmałżonków za rozpad małżeństwa. Taki wyrok także nie ma żadnego wpływu na dalsze zasady spłaty tzw. „kredytu frankowego”.
Rozwód a kredyt frankowy – kto jest odpowiedzialny za jego spłatę po rozwodzie?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rozwód z punktu widzenia banku, jako wierzyciela niczego nie zmienia w sytuacji jego dłużników. Wynika to z faktu, że zarówno przed rozwodem, jak i po jego orzeczeniu, z tytułu zaciągniętego kredytu hipotecznego małżonkowie są odpowiedzialni za jego spłatę solidarnie.
Oznacza to, że bank może żądać spłaty kredytu od każdego ze byłych współmałżonków bądź tylko od jednego z nich, według swojego swobodnego wyboru. Tym samym, obydwoje byli małżonkowie są w takim samym stopniu odpowiedzialni za dokonywanie terminowej i w odpowiedniej wysokości spłatę rat kredytu frankowego.
Co istotne, kredyt mieszkaniowy jest zabezpieczony hipoteką, a dłużnicy odpowiadają za jego spłatę całym swoim majątkiem. Wskutek takiego stany rzeczy, egzekucja spłaty zobowiązania może być prowadzona z każdego posiadanego przez nich źródła majątkowego, a więc na przykład z wynagrodzenia za pracę lub rachunku bankowego.
Pozew przeciwko bankowi po rozwodzie
Pomimo, że sprawa kredytu CHF po rozwodzie może budzić problemy, to jednak rozwiedzeni kredytobiorcy mogą wnosić o ustalenie nieważności łączącej ich z bankiem umowy – razem lub jedno z nich. Warto jednak dostosować strategię pozwu oraz odpowiednio wyliczyć roszczenia, biorąc pod uwagę to czy występujemy z pozwem wraz z byłym małżonkiem, czy też samodzielnie. Za okres, wspólności majątkowej małżeńskiej jeden kredytobiorca może dochodzić bowiem zwrotu połowy zapłaconych kwot, chyba, że byli współmałżonkowie mają inne niż po ½ udziały w majątku.
Pewnym rozwiązaniem może być także zawarcie między małżonkami umowy cesji, którą jeden z nich przeniesie na drugiego swoją wierzytelność w stosunku do banku, a więc tę drugą połowę zapłaconych rat. Wówczas istnieje możliwość dochodzenia od banku zwrotu 100 % zapłaconych rat kredytu. Oczywiście takie rozwiązanie wymaga komunikacji i porozumienia między byłymi małżonkami. Natomiast rat zapłaconych po rozwodzie może dochodzić w całości osoba, która dokonała ich zapłaty.
Istnieje także możliwość wnioskowania o zwolnienie przez bank z długu jednego z kredytobiorców i przejęcie całości zobowiązania na siebie przez drugiego. W tym celu jednak wymagane jest posiadanie przez kredytobiorcę przejmującego zobowiązanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, co zważywszy na obecny kurs CHF, może być utrudnione.
Podsumowując, rozwód nie przekreśla szans na uzyskanie wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu CHF, jednakże z uwagi na większą złożoność sprawy, wymaga z pewnością ustalenia odpowiedniej strategii postępowania, która może się różnić od standardowych spraw, a także skompletowania dodatkowej dokumentacji. Towarzyszące rozwodowi emocje mogą utrudniać porozumienie w sprawie wniesienia pozwu frankowego po rozwodzie, natomiast polubownym pośrednikiem w rozwiązaniu problemy kredytu CHF może być doświadczony prawnik, który z odpowiednim dystansem, znajomością prawa i orzecznictwa pomoże w rozwiązaniu kłopotliwego kredytu frankowego.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl