Wzrastający kurs CHF, rosnące oprocentowanie, inflacja, to wszystko prowadzi do wzrostu comiesięcznych rat kredytów frankowych, a te z kolei skutkują coraz trudniejszą sytuacją finansową kredytobiorców, wpływając niekorzystnie na standard życia ich rodzin. Stąd też kredytobiorcy, którzy zasięgają porady prawnej w Kancelarii, zapytują o możliwość zawieszenia obowiązku spłaty rat kredytu, już na samym początku procesu sądowego, mając na uwadze, że procesy te trwają minimum kilkanaście miesięcy, a czasem nawet kilka lat.
Uzasadnieniem dla złożenia wniosku o zabezpieczenie powództwa o ustalenie nieważności umowy kredytu jest po pierwsze samo to, że większość umów kredytów indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej, będzie z dużym prawdopodobieństwem uznana za nieważną od początku. Po drugie zawieszenie spłaty rat jest uzasadnione także w sytuacji, gdy suma wpłat dokonanych przez kredytobiorcę, przekroczyła już udostępniony kapitał kredytu. W przypadku bowiem stwierdzenia nieważności umowy kredytu, strony kontaktu zobowiązane są do wzajemnego zwrotu tego, co od siebie otrzymały. Zazwyczaj tego rodzaju rozliczenie odbywa się poprzez potrącenie wpłaconych do banku kwot z kapitałem kredytu i rozliczenie nadwyżki lub uzupełnienie przez kredytobiorcę brakującego kapitału kredytu, jeśli taki jeszcze występuje.
Bardzo korzystnym więc rozwiązaniem dla Klientów Kancelarii jest uzyskanie legalnej możliwości zaprzestania spłaty rat. Stąd we wszystkich sprawach, w których klienci dokonali zwrotu na rzecz banku kwoty przewyższającej kapitał kredytu, już w pozwie formułujemy wniosek o zabezpieczenie tak, żeby Klienci mogli oczekiwać na wynik procesu, bez konieczności dokonywania na rzecz banku dalszej spłaty rat kredytu. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia może zostać złożony wraz z pozwem przeciwko bankowi, ale także w toku procesu sądowego, a nawet jeszcze przed jego wszczęciem. We wniosku powinien zostać wykazany interes prawny w udzieleniu zabezpieczania – może to być np. trudna sytuacja finansowa klienta lub banku, a ponadto należy uprawdopodobnić dochodzone roszczenia — powołując się na stosowne dokumenty i aktualne orzecznictwo.
Największe szanse na uwzględnienie przez Sąd wniosku o udzielenie zabezpieczenia mają kredytobiorcy, którzy na dzień złożenia wniosku spłacili kwotę udostępnionego im przez bank kapitału. W swojej praktyce obserwujemy, że w większości spraw procedowanych przez tzw. Wydział Frankowy, sędziowie udzielają zabezpieczeń, jeśli kredytobiorca dokonał wpłaty kwoty przewyższającej udostępniony kapitał kredytu. Niejednokrotnie postanowienia te zapadają już po kilkunastu dniach od wniesienia pozwu.
Poniżej załączamy przykładowe postanowienia o zabezpieczeniu na czas trwania postępowania uzyskane w ostatnim czasie przez Kancelarię.
pos_niejawne_postanowienie_o_zabezpieczeniu ws. XXVIII C 1753.23
pos_niejawne_postanowienie_o_zabezpieczeniu_ws. XXVIII C 1756.23
postanowienie niejawne o zabezpieczeniu_ws. XXVIII C 4458.23
Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nie nastąpił do banku zwrot udostępnionego kapitału kredytu, to także jest możliwość wystąpienia z wnioskiem o zabezpieczenie, choć szanse na jego uzyskanie są niestety zdecydowanie mniejsze. Zdarza się, że sądy wydają stosowne postanowienia również w sprawach, w których kredytobiorcy nie spłacili kapitału, a także, w procesach przeciwko bankom z niestabilną sytuacją finansową. Warto w tym miejscu zasygnalizować, że na 15 czerwca 2023 r. planowane jest wydanie przez TSUE wyroku, w którym odpowie on na pytanie o możliwość zawieszenia spłaty rat na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi, ponieważ pomimo licznych zabezpieczeń wydawanych przez Wydział Frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie, wiele sądów w Polsce, a nawet – nie trzeba daleko szukać – Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, jednak wciąż takich zabezpieczeń nie udziela. TSUE ma także odpowiedzieć na pytanie, czy polskie przepisy utrudniające ustanowienie zabezpieczenia w sporze z podmiotem będącym w restrukturyzacji jest zgodne z unijną dyrektywą stanowić ochronę konsumentów — zapytanie skierowano na kanwie sporu z Getin Noble Bank – C‑287/22.
Ujednolicenie stanowiska różnych sądów w powyższej kwestii jest niezmiernie istotne, ponieważ od 15 kwietnia br. sprawy dotyczące kredytów powiązanych z walutą obcą (CHF, EUR, USD) są kierowane do sądów w całym kraju z uwagi na zmianę przepisów o właściwością sądowej w tzw. sprawach frankowych, stąd niezbędne jest zapewnienie wszystkich kredytobiorcom-konsumentom, takich samych szans na uzyskanie zabezpieczenia na czas trwania procesu sądowego.
Przypomnijmy, że Sąd uwzględniając wniosek o udzielenie zabezpieczenia, wydaje stosowne postanowienie, w którym reguluje prawa i obowiązki stron na czas postępowania. Najczęściej oznacza to możliwość wstrzymania spłaty rat kredytu w wysokości i w terminach wynikających z umowy oraz zakazanie bankowi wypowiadania spornej umowy. Ponadto Sąd może udzielić zabezpieczenia poprzez obniżenie rat. Wszystkie te rozwiązania nie tylko ochronią kredytobiorcę przed wahaniami kursowymi mogącymi wystąpić w trakcie trwania procesu, ale również umożliwią podreperowanie domowego budżetu i uwolnienie się od spłaty wysokich rat kredytu i to jeszcze na długo przed uzyskaniem prawomocnego wyroku w sprawie.
Z powyżej prezentowanego rozwiązania skorzystało już wielu Klientów Kancelarii. Nasza kancelaria świadczy kompleksową pomoc w zakresie postępowania o zabezpieczenie, jak też o ustalenie nieważności umowy kredytu, które to postępowania kończą się uzyskaniem korzystnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, a ten pozwala na zmianę ustanowionych przez bank w związku z umową zabezpieczeń m.in. wykreślenie hipoteki oraz anulowanie fikcyjnego salda kredytu frankowego.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl