W ramach kancelarii prowadzimy coraz liczniejsze spory kredytobiorców z bankami o unieważnienie umowy tzw. kredytów frankowych. Celem takiego postępowania nie jest jednak tylko uzyskanie prawomocnego wyroku, w którym sąd ustali, że zawarta z bankiem umowa jest nieważna od początku i nakaże bankowi dokonanie zwrotu wszystkich otrzymanych wpłat, ale także – a może przede wszystkim – wykreślenie hipoteki, jaką bank wpisał na nieruchomości, celem zabezpieczenia spłaty kredytu CHF.
Co jednak w sytuacji, gdy bank pomimo prawomocnego wyroku nie chce wydać zgody na wykreślenie hipoteki tzw. listu mazalnego? Czy to przekreśla szanse na wykreślenie hipoteki i zwolnienie obciążonej nieruchomości? Czy też można domagać się wykreślenia hipoteki bez pisemnej zgody banku?
Procedura wykreślenia hipoteki nie należy do skomplikowanych, wystarczy bowiem jedynie skierowanie do właściwego sądu wieczystoksięgowego stosownego wniosku o wykreślenie hipoteki wraz z prawomocnym wyrokiem ustalającym nieważność umowy kredytu oraz listem mazalnym wydanym przez bank. Zdarzą się jednak, że banki pomimo wyroku uporczywie nie chcą wyrazić zgody na wykreślenie i nie wydają listu mazalnego, czyli dokumenty, który potwierdza wygaśnięcie wierzytelności i stanowiącego jednocześnie zgodę banku na wykreślenie wpisu hipoteki z ksiąg wieczystych. Ma to najczęściej miejsce w sytuacji, gdy banki wnoszą skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest przedstawienie wraz z wnioskiem o wykreślenie hipoteki prawomocnego wyroku Sądu, który potwierdza nieważność stosunku prawnego, który ustanowiona hipoteka ma zabezpieczać. W konsekwencji hipoteka jest bezprzedmiotowa i niewykonalna, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem hipoteka ma charakter akcesoryjny względem długu. Sąd Wieczystoksięgowy ma więc obowiązek ją wykreślić, gdyż w takiej sytuacji mamy do czynienia z niezgodnością wykazaną orzeczeniem sądu. Warto więc pamiętać, że zgoda banku na wykreślenie hipoteki, po uzyskaniu prawomocnego wyroku nie jest konieczna. Do usunięcia wpisu hipoteki ustanowionej przez bank z księgi wieczystej wystarczy bowiem samo uzyskanie prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytu indeksowanego lub denominowanego w walucie obcej.
W tym miejscu można przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2021 r. wydaną w sprawie o sygnaturze akt III CZP 28/21, zgodnie z którą domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone jako przesłanka rozstrzygnięcia w innej sprawie cywilnej, niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Zgodnie z przytoczoną tezą Uchwały SN, możliwe jest więc wykreślenie hipoteki na mocy wyroku ustalającego w swojej sentencji nieważność umowy kredytu frankowego, bez potrzeby wszczynania dodatkowych postępowań sądowych, jak też bez potrzeby uzyskania zgody banku na taką czynność.
Innym Postanowieniem Sądu Najwyższego jest to z 19 lipca 2006 r. wydane w sprawie o sygnaturze I CSK 151/2006, na podstawie którego SN przyjął, że orzeczeniem Sądu może być także wyrok ustalający nieważność umowy, będący podstawą dokonania w księdze wieczystej wpisu określonego prawa rzeczowego – hipoteki. Sąd Najwyższy stwierdził też, że zbytni formalizm stanowiłoby wymaganie w takiej sytuacji wszczęcia postępowania o uzgodnienie stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Podsumowując, zarówno przepisy prawa, jak też przytoczona Uchwała i Postanowienie Sądu Najwyższego oraz obecna praktyka w wydziałach wieczystoksięgowych potwierdza możliwość wykreślenia hipoteki ustanowionej przez bank na nieruchomości nawet w przypadku, gdy bank nie wyrazi na to zgody. W pełni wystarczające jest bowiem samo uzyskanie prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu frankowego, który sąd wyda na skutek zainicjowania sprawy sądowej.
W takim postępowaniu o unieważnienie umowy kredytu CHF nasza Kancelaria z sukcesami reprezentuje kredytobiorców, którzy zawarli wadliwe umowy oferowane przez banki. Obecnie jedyną skuteczną metodą na pozbycie się tych – jak się okazało niezwykle ryzykownych dla konsumentów — kredytów, jest wystąpienie do sądu z pozwem o jej unieważnienie i uzyskanie wyroku ustalającego nieważność takiej umowy w całości i od początku, które to czynności Kancelaria wykonuje w imieniu swoich Klientów. Celem dokonania analizy Państwa umowy kredytu frankowego oraz uzyskania oferty prowadzenia sprawy, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl