Czy mediacja sprawdza się w sprawach “kredytów frankowych”?
Mediacja jest postępowaniem polegającym na poszukiwaniu rozwiązania konfliktu pomiędzy stronami, które w obecności niezależnego i bezstronnego mediatora dążą do zawarcia ugody akceptowanej przez obie strony sporu. Sądy próbują kierować strony postępowań do mediacji, jednakże w prowadzonych przez nas sprawach ani kredytobiorcy, ani banki nie wyrażają na nie zgody.
KNF w grudniu 2020 r. zachęcał banki do rozwiązywania kwestii kredytów CHF poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany stawką WIBOR powiększoną o stałą marżę banku. Jak dotąd tylko PKO BP składa sporadycznie tego typu propozycje ugodowe, jednakże nie spotykają się one z akceptacją kredytobiorców. Mediacja bez wątpienia ma wiele zalet, jednak w sprawach kredytów frankowych wydłużyłaby ona tylko czas trwania postępowania i z pewnością nie poskutkowałaby nieważnością umowy, o której najczęściej orzekają sądy, wydając korzystne dla Frankowiczów wyroki.
Propozycje ugodowego zakończenia licznych sporów z bankami są niekorzystne dla kredytobiorców oraz nie prowadzą do szybszego ich zakończenia, stąd mediacje w sprawach CHF należą do wyjątków.
✖️ Nie rekomendujemy podejmowania samodzielnych prób zawarcia ugody z bankiem oraz zalecamy konsultację z wyspecjalizowanym w sprawach CHF prawnikiem wszelkich decyzji przez zainicjowaniem procesu, jak i oczywiście w trakcie jego trwania.
✔️ Postępowania sądowe choć trwają dłużej, to przynoszą Frankowiczom wymierne korzyści finansowe.
O tym jakie korzyści płyną z unieważnienia lub odfrankowienia kredytu oraz jakie są koszty sprawy sądowej poinformujemy Państwa po analizie umowy kredytu do której serdecznie zachęcamy.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl