Na wstępie trzeba zaznaczyć, że dziedziczeniu podlegają wszystkie przysługujące zmarłemu prawa i obowiązki, a więc nie tylko aktywa, ale także pasywa – dotyczy to także tzw. kredytu frankowego. Tym samym, kredyt indeksowany czy denominowany w walucie obcej, również wchodzi w skład masy spadkowej.
Z chwilą śmierci jednego ze współkredytobiorców pozostali kredytobiorcy wraz ze spadkobiercami są zobowiązani do dalszej spłaty kredytu, spłata ta bowiem jest dalej wymagana, nie ulega zawieszeniu ani tym bardziej umorzeniu. Jeśli Frankowicz za życia wytoczył proces bankowi, to w jego miejsce wstępują spadkobiercy i proces toczy się dalej.
Wprost stwierdził to Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 11 kwietnia 2018 r. (V ACa 54/17), stanowiącym, że „Zobowiązanie do zwrotu kredytu wchodzi w skład spadku jako dług spadkowy, przy czym obejmuje on zarówno raty kredytu wymagalnego jeszcze przed śmiercią kredytobiorcy, jak i raty, które stają się wymagalne po tej chwili. Śmierć kredytobiorcy nie wywołuje zmian w treści umowy kredytowej, a tym samym spadkobiercy zobowiązani są do zwrotu kredytu na zasadach określonych w umowie, z uwzględnieniem przewidzianego harmonogramu spłat, chyba że umowa przewiduje automatyczną wymagalność całości kredytu z chwilą jego śmierci. (…) Po śmierci kredytobiorcy bank winien ustalić krąg spadkobierców i wezwać ich do wykonania umowy”.
Natomiast w przypadku, gdy pozew nie został wniesiony za życia kredytobiorcy, to wówczas spadkobiercy mogą takie postępowanie zainicjować wspólnie, domagając się od banku całości przysługujących kredytobiorcom roszczeń.
Kiedy obowiązek spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy nie obciąża jego spadkobierców?
Sytuacja, w której spadkobiercy nie zostaną obciążeni obowiązkiem spłaty kredytu po śmierci spadkodawcy, jest możliwa w dwóch przypadkach.
Spadkobierca nie jest w ogóle zobowiązany do dokonywania spłaty długów spadkowych tylko i wyłącznie w przypadku, gdy dokona odrzucenia spadku. Wówczas bowiem, traktowany jest, jakby nie dożył otwarcia spadku, a więc chwili śmierci spadkodawcy i jest całkowicie wyłączony od dziedziczenia. Warto jednak pamiętać, że w przypadku odrzucenia spadku, przechodzi on na zstępnych, czyli na dzieci, wnuki etc., które aby nie ponosiły z tego tytułu odpowiedzialności, także muszą odrzucić spadek.
Innym rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Powoduje to bowiem automatyczne ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe jedynie do wartości odziedziczonego spadku (jego aktywów). Oznacza to, że taki spadkobierca nie będzie musiał dokonywać spłaty pozostałego po zmarłym kredytu frankowego ponad to, co sam otrzymał wskutek dziedziczenia.
Natomiast co ważne – przyjęcie spadku wprost, powoduje pełną odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe, w tym także z jego majątku osobistego.
Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku, czyli na ogół z chwilą śmierci spadkodawcy lub ogłoszenia testamentu. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Może być złożone ustnie lub pisemnie z podpisem urzędowo poświadczonym i nie może być odwołane.
Spadkobiercy nie mają obowiązku dokonywania spłaty odziedziczonego kredytu frankowego także w przypadku, gdy został on ubezpieczony na wypadek śmierci kredytobiorcy. W takiej bowiem sytuacji, kwota kredytu, która pozostała jeszcze do spłaty powinna zostać w całości uregulowana przez ubezpieczyciela, nie obciążając tym samym spadkobierców zmarłego. Polisa na życie nie stanowi jednak gwarancji automatycznej spłaty kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy lub współkredytobiorcy, istotne są bowiem zapisy Ogólnych Warunków Umowy Ubezpieczenia. Drugą kwestię jest to, czy suma ubezpieczenia pozwoli na pokrycie zadłużenia, bowiem zwłaszcza w przypadku kredytów powiązanych z walutą obcą, w tym z CHF, częstokroć wysokość zobowiązania na dzień śmierci kredytobiorcy może znacząco przewyższać sumę ubezpieczenia.
Wykup polisy na życie może być dobrym zabezpieczeniem na wypadek śmierci kredytobiorcy i uchroni najczęściej małżonka i dzieci kredytobiorców przed obowiązkiem spłaty kredytu frankowego, jeśli warunki tego ubezpieczenia są adekwatne do rzeczywistości, a kwota ubezpieczenia pokryje przynajmniej znaczną część kredytu. Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem na pozbawienie spadkobierców kłopotów związanych z dziedziczeniem kredytu CHF, jest jak najszybsze pozwanie banku i domaganie się w procesie ustalenia nieważności takiej wadliwej umowy kredytu.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl