Od dawna pojawia się wiele dyskusji na temat tego, czy Frankowicze mogą samodzielnie wystąpić z pozwem o unieważnienie swojej wadliwej umowy kredytowej, jeśli umowę zawierało więcej osób. Problem ten bardzo często pojawia się w przypadku rozwiązania związku małżeńskiego, kiedy to kredytobiorcy — byli małżonkowie, nie są zgodni, co do wystąpienia z powództwem o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego. Powyższą kwestią zajmuje się obecnie Sąd Najwyższy. W dniu 19 października 2023 r. zapadła już uchwała SN, zgodnie z którą w sprawach o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców (III CZP 12/23)!
Natomiast na dzień 26 października 2023 r. zaplanowane jest posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 156/22, która również dotyczy problemu współuczestnictwa kredytobiorców. Decyzje te mają niewątpliwie ogromne znaczenie praktyczne dla kredytobiorców, wśród których nie ma zgodności odnośnie domagania się przed sądem unieważnienia umowy frankowej.
Sprawa III CZP 156/22 trafiła do Sądu Najwyższego na skutek postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie V Wydziału Cywilnego (V ACa 949/21) z dnia 29 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy ma za zadanie rozstrzygnąć dwie kluczowe kwestie:
Jednym z kluczowych zagadnień w sprawie III CZP 156/22 jest zatem kwestia współuczestnictwa kredytobiorców – ważna w aspekcie wielu Frankowiczów. Wielu ekspertów wskazuje, że odmowa przyznania jednemu kredytobiorcy samodzielnej legitymacji procesowej uniemożliwiłaby mu skorzystanie z prawa do sądu. Rzeczywiście trudno zaprzeczyć, że wymaganie łącznego dochodzenia żądania jest dużym utrudnienie dla konsumenta, który chciałby dochodzić ochrony prawnej. Dodatkowo, należy wskazać, że formułowanie zbędnych wymagań w kwestii współuczestnictwa, z perspektywy ochrony praw konsumenta, można kwestionować jako nieproporcjonalne, także w kontekście prawa do skutecznego środka przewidzianego w art. 7 dyrektywy 93/13. Warto w tym miejscu również wskazać art. 47 Karty Praw Podstawowych UE, zgodnie z którym każdy, kogo prawa i wolności zagwarantowane przez prawo Unii zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka prawnego przed sądem.
W kontekście rozważań na temat współuczestnictwa kredytobiorców istotny może okazać się wyrok Sądu Najwyższego o sygn. akt V CSK 424/17. Orzeczenie to wskazuje, że (…) według utrwalonych poglądów brak jest współuczestnictwa koniecznego, niezależnie od tego, czy dotyczy to świadczenia, czy ustalenia w stosunku do jednego lub wszystkich uczestników, że zawarta umowa jest bezwzględnie nieważna (…). Oznacza to zatem, że każdy współuczestnik działa w imieniu własnym i to niezależnie od tego, czy dotyczy to świadczenia lub ustalenia w stosunku do jednej lub wszystkich stron umowy. Sąd, w powyższym wyroku, podkreślił również, że można wystąpić o ustalenie nieważności stosunku zobowiązaniowego między jednym z dłużników a wierzycielem, niezależnie od wcześniejszych rozstrzygnięć w podobnej sprawie.
Niewątpliwie październikowe rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, dotyczące problemu współuczestnictwa kredytobiorców, będą miały ogromne znaczenie praktyczne dla wielu Frankowiczów. Biorąc pod uwagę powyżej przywołane argumenty, Sąd Najwyższy powinien potwierdzić możliwość samodzielnego wystąpienia przez kredytobiorcę z powództwem o ustalenie nieważności umowy. Czy rzeczywiście takie będzie ostateczne rozstrzygnięcie? Rezultat posiedzenia, poznamy już 26 października 2023 r.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl