W czwartek 21 marca br. odbyła się długo wyczekiwana przez wielu Frankowiczów Getin Noble Banku rozprawa przed TSUE w sprawie o sygn. akt C‑118/23! Sprawa została zainicjowana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który to w trakcie rozpatrywania skargi Rady Nadzorczej Getin Noble Banku przeciwko Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu oraz skarg co najmniej 7,5 tys. innych osób poszkodowanych, zdecydował się skierować cztery pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Pierwsze pytanie, które WSA zadał TSUE, dotyczyło zakresu ochrony prawnej wynikającej z prawomocnego wyroku w postępowaniu skargowym Rady Nadzorczej. Drugie pytanie skierowane do TSUE dotyczy kwestii dopuszczalności rozpoznania jednocześnie wszystkich skarg związanych z decyzją BFG w sprawie restrukturyzacji banku. Natomiast trzecie i czwarte pytania skupiają się na zgodności polskich przepisów dotyczących restrukturyzacji z normami europejskimi.
Rozstrzygnięcie tych kwestii jest kluczowe, ponieważ może wpłynąć na ochronę praw Frankowiczów oraz innych zainteresowanych stron w kontekście decyzji BFG o restrukturyzacji Getin Noble Banku, który przypomnijmy od lipca 2023 jest w stanie upadłości. W wyniku przyjętej formuły restrukturyzacji Frankowicze zostali narażeni na znaczące straty finansowe i brak możliwości dochodzenia zapłaty w sądzie. Kredytobiorcy nie mogą dochodzić zwrotu należności pieniężnych na drodze sądowej, lecz są zmuszeni formułować swoje roszczenia zgłaszając wierzytelności w toku postępowania upadłościowego, co wiąże się z minimalną szansą na odzyskanie jakichkolwiek środków od upadłego banku.
Wszyscy zainteresowani wyczekiwali zatem na marcowy wyrok. Niestety ostatecznie wyrok w dniu 21 marca nie zapadł. Na rozprawie swoje stanowiska zaprezentowali pełnomocnicy kredytobiorców poszkodowanych w wyniku restrukturyzacji Getin Noble Banku, jak i również strony przeciwnej. Wszyscy jednogłośnie zgodzili się, że niedopuszczalne jest rozdzielenie przez WSA w Warszawie połączonych do wspólnego rozpoznania skarg. Ponadto pełnomocnicy Frankowiczów oraz pozostałych pokrzywdzonych postulowali również, że niedopuszczalne jest łączenie przez BFG funkcji organu ds. restrukturyzacji z funkcją gwaranta depozytów oraz kuratora banku poddanego przymusowej restrukturyzacji, ponieważ organ ten mógł być stronniczy podejmując decyzję wobec klientów. Stanowisko strony przeciwnej, było w tej kwestii całkowicie odwrotne. BFG uważa, że połączenie w jednym organie trzech funkcji nie spowodowało utraty niezależności organu i nie prowadziło do konfliktu interesów. Głos zabrała też przedstawicielka Komisji Europejskiej, która przyjęła wyważone stanowisko, jednocześnie sugerując, że łączenie wspomnianych funkcji może naruszać gwarancje niezależności – BFG sprawdzał czynności, które sam wcześniej wykonał, a zatem kontrolując własne działania BFG mógł być stronniczy. Ocenę potencjalnej utraty gwarancji proceduralnych pełnomocniczka KE pozostawiła jednak sądowi krajowemu. Rozprawa zakończyła się decyzją sędziów o sporządzeniu opinii przez Rzecznika Generalnego TSUE, która ma zostać przedstawiona 13 czerwca 2024 roku. Oznacza to, że osoby poszkodowane w wyniku restrukturyzacji GNB będą musiały jeszcze poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie.
W sytuacji, gdy TSUE stwierdzi, że proces restrukturyzacji GNB został przeprowadzony z naruszeniem prawa, to otworzy się wówczas szansa dla Frankowiczów, obligatariuszy oraz akcjonariuszy do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa. Decyzja TSUE dotycząca restrukturyzacji Getin Noble Banku będzie więc miała dalekosiężne konsekwencje nie tylko dla banku i jego klientów, ale także dla całego sektora bankowego w Polsce.
Droga do odzyskania odszkodowań przez Frankowiczów będzie mimo wszystko długa i skomplikowana. Warto zaznaczyć, że to nie TSUE zdecyduje czy restrukturyzacja Getin Noble Banku została przeprowadzona z naruszeniem prawa, a WSA kierując się orzeczeniem TSUE. Co więcej, stanowisko WSA musi jeszcze podtrzymać na późniejszym etapie NSA, co dopiero otworzy drogę do kierowania wobec Skarbu Państwa roszczeń odszkodowawczych.
Mimo to osoby, które znacząco nadpłaciły kapitał nieważnej umowy kredytu, powinny walczyć do końca o odzyskanie tych kwot. Wszyscy kredytobiorcy, którzy jeszcze nie podjęli kroków prawnych, powinni jak najszybciej złożyć do sądu pozew o ustalenie nieważności umowy kredytowej powiązanej z walutą obcą wraz z wnioskiem o zabezpieczenie, poprzez zawieszenie dalszej spłaty rat kredytu na cały czas postępowania. Sądy zawieszają jedynie postępowania o zapłatę, które będą mogły zostać wznowione dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego, natomiast sprawy o ustalanie nieważności umów kredytowych są standardowo procedowane, oczywiście po przystąpieniu do nich syndyka w miejsce upadłego banku. Uzyskanie prawomocnego wyrok ustalającego nieważność ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwoli pozbyć się nieuczciwego kredytu z fikcyjnym saldem, nie płacić dalej rat oraz wykreślić hipotekę ustanowioną jako zabezpieczenie spłaty kredytu, a także dane o zadłużeniu z rejestru BIK.
Sprawa została odroczona do czerwca 2024 r., a skarżący, czyli poszkodowani restrukturyzacją i upadłością banku Frankowicze, którzy posiadają umowy kredytowe zawarte z Getin Noble Bank S.A. bardzo liczą na to, że jej finał będzie korzystny, to bowiem pozwoliłoby im dochodzić ewentualnych odszkodowań od Skarbu Państwa, za szkody poniesione w związku z decyzją o przymusowej restrukturyzacji.
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl