18 czerwca 2023
Dnia 28 kwietnia 2023 r. do sądu trafił wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. To kolejny etap standardowej procedury, który póki co niewiele zmienia w sytuacji posiadaczy kredytów walutowych w tym banku. Tym nie mniej Frankowicze Getin Noble Banku powinni być czujni i zadbać o swoje interesy, podejmując wszystkie niezbędne w toku postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego czynności. Powyższe dotyczy nie tylko kredytobiorców, którzy już są w sporze sądowym z Getin Noble Bankiem, ale także tych, którzy jeszcze takiej sprawy nie zainicjowali. A zatem jakie to czynności i jakie są terminy na ich podjęcie wskażemy Państwu w poniższym wpisie.
Do rozpoczęcia właściwego postępowania upadłościowego może dojść w ciągu kilku miesięcy, a zdaniem niektórych ekspertów nawet kilku tygodni. Sytuacja kredytobiorców znacząco się skomplikuje, gdy zostanie ogłoszona upadłość banku, a masą upadłościową zacznie zarządzać syndyk. Frankowiczom z Getin Noble Banku nie pozostało zatem zbyt dużo czasu, aby odpowiednio się przygotować i zadbać o swoją przyszłość.
- Po pierwsze skontaktuj się z adwokatem. Aktualnie Getin Noble Bank pozostaje w restrukturyzacji, co sprawia, że nie mogą się wobec niego toczyć postępowania egzekucyjne, ale postępowania sądowe o zapłatę wciąż jeszcze tak. Natomiast po ogłoszeniu upadłości niemożliwe będzie prowadzenie także postępowań sądowych o zapłatę, jeśli wierzyciel nie dokona zgłoszenia swojej wierzytelności wobec banku w terminie maksymalnie 30 dni od dnia obwieszczenia o upadłości w Rejestrze. Każdy więc kredytobiorca powiadający czynny kredyt frankowy w Getin Noble Bank, posiada jak najbardziej interes ekonomiczny w domaganiu się unieważnienia nieuczciwej umowy kredytu – jedynie bowiem wyrok ustalający nieważność umowy pozwoli na uwolnienie się od kredytu, a przede wszystkim na wykreślenie hipoteki banku z księgi wieczystej. W związku z tym nie należy czekać na informacje o upadłości spółki, tylko niezwłocznie zacząć DZIAŁAĆ! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to skontaktuj się z doświadczoną w kancelarią w sprawach frankowych, wyślij umowę kredytową w celu dokonania analizy pod kątem jej abuzywności i uzyskaj skuteczną pomoc prawną, która pomoże zabezpieczyć Twoje interesy.
- Złóż do banku wniosek o wydanie zaświadczenia o historii spłat kredytu lub zbierz inne dowody potwierdzające dokonywanie wpłat (np. potwierdzenia przelewów, wyciąg z historii rachunku bankowego), co pozwoli oszacować sumę potencjalnych roszczeń. Zgłoszenie wierzytelności powinno dotyczyć CAŁEJ wierzytelności – wszystkich wpłaconych do banku kwot tytułem rat kredytu, opłat okołokredytowych (prowizji, składek, opłat), ale także odsetek oraz kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Kancelaria może pomóc Ci w przygotowaniu odpowiedniego wniosku.
- Następnie konieczne będzie wystosowanie do banku wezwania do zapłaty wszystkich ustalonych we wskazany powyżej sposób kwot wraz z oświadczeniem o świadomości skutków unieważnienia umowy kredytu. Nasza Kancelaria udziela kompleksowej pomocy w przygotowaniu takiego dokumentu. Oświadczenie należy wysłać do banku wraz z wezwaniem do zapłaty. Według Sądu Najwyższego roszczenie Frankowicza domagającego się ustalenia nieważności umowy kredytu, staje się wymagalne, gdy zostanie on poinformowany o skutkach unieważnienia umowy, a następnie zaakceptuje te skutki. W tym właśnie celu konieczne jest poinformowanie banku już na tak wczesnym etapie o znajomości skutków unieważnienia umowy kredytu. Powyższe wezwanie wraz z oświadczeniem winny być oczywiście wysłane do banku listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, co pozwoli ustalić kiedy bank otrzymał dokumenty, a także umożliwi wyliczenie daty wymagalności roszczenia.
- Po upływie terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty, należy przesłać do banku oświadczenie o potrąceniu wierzytelności. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ Frankowicz dążący do sądowego ustalenia nieistnienia stosunku prawnego w relacji z przymusowo restrukturyzowanym bankiem jest w specyficznej sytuacji. Trudno liczyć na zwrot środków nadpłaconych ponad pożyczony kapitał kredytu, z uwagi na wspomniany już zakaz objęcia podmiotu w restrukturyzacji postepowaniem egzekucyjnym, natomiast można, a nawet trzeba wystosować do sądu roszczenie o UNIEWAŻNIENIE umowy kredytu, co pozwoli uwolnić się od obowiązku dalszej spłaty kredytu oraz wykreślić hipotekę banku z księgi wieczystej swojej nieruchomości.
- W kolejnym kroku trzeba założyć Profil Zaufany, który umożliwi nie tylko poświadczenia przesyłanych dokumentów, ale również rejestrację w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, celem przyszłego zgłoszenia roszczeń do masy upadłościowej banku.
- Gdy w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pojawi się obwieszczenie postanowienia o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku należy zgłosić swoje wierzytelności wobec Banku w postępowaniu upadłościowym. Zgłoszenie wierzytelności powinno dotyczyć całej wierzytelności, na wypadek, gdyby oświadczenie o potrąceniu było z jakiegoś powodu nieskuteczne. Uwaga – czas na zgłoszenie wierzytelności to zaledwie 30 dni od dnia opublikowania obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości banku. Zgłoszenie wierzytelności następuje wyłącznie on-line. Zgłaszając wierzytelność należy znać jej dokładną kwotę, dlatego tak ważne jest zebranie dowodów i uzyskanie od banku zaświadczenia o historii spłat kredytu. Wraz z ogłoszeniem upadłości, postępowania o zapłatę, w tym dotyczące stwierdzenia nieważności, wobec Getin Noble Bank zostaną zawieszone, ale po wyznaczeniu syndyka sprawy sądowe zostaną wznowione z jego udziałem. Postępowania dotyczące ustalenia nieważności umowy powinny nadal się toczyć, jednakże powództwa o zapłatę będą umarzane, jeśli syndyk uzna wierzytelność. Uwzględnienie wierzytelności przez syndyka na liście wierzytelności oznaczać będzie, że wierzytelność będzie zaspokajana w toku postępowania upadłościowego w takim stopniu, w jakim pozwoli na to masa upadłościowa.
- Bardziej jednak prawdopodobne jest, że syndyk masy wierzytelności nie będzie uwzględniał na liście wierzytelności zgłaszanych przez Frankowiczów, ponieważ takie uznanie oznaczałoby przyznanie, że umowa kredytu indeksowanego do waluty CHF jest nieważna. Wobec powyższego konieczne będzie zgłoszenie sprzeciwu od decyzji syndyka w terminie 14 dni. Sprzeciw taki będzie rozpoznawał sędzia, od którego decyzji przysługuje zażalenie. Kontynuowanie postępowania sądowego o zapłatę będzie możliwe tylko wtedy, gdy syndyk odmówi wpisu wierzytelności na listę wierzytelności, a sąd oddali zażalenie. Celem dalszego prowadzenia sprawy o zapłatę jest więc wyczerpanie opisanej powyżej ścieżki odwoławczej.
Jeszcze nie jest za późno na podjęcie kroków prawnych w związku z kredytem frankowym w Getin Noble Banku, ale z decyzją trzeba się pospieszyć. Zachęcamy więc do działania już teraz!