Co dla Frankowiczów oznacza koniec stawki LIBOR?
Zgodnie z decyzją podjętą przez Komisję Europejską w sprawie alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, od stycznia 2022 r. wskaźnikiem tym jest SARON (Swiss Average Rate Overnight). Zastąpił on brany dotychczas pod uwagę przy wyliczaniu oprocentowania w umowach kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego LIBOR CHF. Stopa SARON została wskazana przez szwajcarską krajową grupę roboczą ds. stóp referencyjnych franka szwajcarskiego w 2020 r., jako wskaźnik mogący zastąpić dotychczasowy LIBOR, a decyzję tę poparły organy państw członkowskich – w Polsce Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego.
Sama zmiana wskaźnika powinna być dla klientów oraz banków neutralna, choć występują zasadnicze różnice w sposobie ich ustalania. Wątpliwości kredytobiorców budzi to, że na mocy rozporządzenia wykonawczego opublikowanego przez Komisję Europejską (2021/1847) zmiana na SARON ma nastąpić bez konieczności podpisywania przez strony aneksów do obowiązujących umów waloryzowanych do waluty CHF. W celu uniknięcia wahań wskaźnika, które mogłyby ujemnie oddziaływać na kredytobiorców, rozporządzenie wprowadza stały spread korygujący, o który powiększany jest SARON.
Choć w ostatnim czasie Bank BPH S.A. przygotował projekty aneksów i przesłał kredytobiorcom frankowym, to podkreślamy, że nie ma obowiązku ich podpisywania – zmiana LIBOR na SARON nastąpiła bowiem automatycznie, a bank – jak sam przyznaje w piśmie informującym – aneksem chce zabezpieczyć się przed sytuacją, w której również wskaźnik SARON zostałby zlikwidowany. Dodatkowym argumentem za niezasadnością podpisywania aneksów jest to, że kredytobiorcy kwestionują ważność zawartych umów kredytów CHF, stąd niecelowe jest jakiekolwiek ich aneksowanie.
Kredytobiorcy obawiają się o potencjalny wpływ wprowadzanych rozwiązań na możliwości dochodzenia roszczeń, wynikających z umów kredytowych przed sądem, a także na to, że likwidacja LIBOR CHF może wiązać się z nieważnością umów, odnoszących się do tej stopy. W naszej opinii zmiana stopy LIBOR na SARON nie odcina kredytobiorcom drogi do egzekwowania swoich praw w sądzie, co więcej warto zastanowić się, czy likwidacja LIBOR CHF nie jest równoznaczna z nieważnością umowy kredytu. W przeszłości przecież, gdy zmieniło się brytyjskie stowarzyszenie, które publikowało stawki LIBOR, zapadały wyroku ogłaszające nieważność tych umów, a brak wskaźnika wskazanego w umowie powodował, że ta umowa stawała się nieważna.
Do TSUE wpłynęła już pierwsza skarga na rozporządzenie KE wprowadzające wskaźnik SARON w kredytach CHF. W skardze podkreślone zostało, że automatyzm we wprowadzeniu nowego wskaźnika zbyt mocno ingeruje w obowiązujące umowy kredytowe, a sam mechanizm wyliczania stawki referencyjnej jest niejasny. Co więcej same banki i ich przedstawiciele również utrzymywali, że umowy kredytów można zmienić tylko ugodą albo wyrokiem sądu, a żaden akt prawa nie może zmienić ich treści.
Czy więc zmiana LIBOR na SARON stanie się również przyczyną kwestionowania umów kredytowych przez kredytobiorców frankowych w sądach?
KANCELARIA ADWOKACKA
DOMINIKA PEŻYŃSKA
© Copyright Kancelaria Adwokacka Dominika Peżyńska
Projekt i realizacja: primodesign.pl